Trwa ładowanie...

Putin może pójść o krok dalej. Wywiad USA tego nie wyklucza [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 378. dzień rosyjskiej inwazji. Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines prezentowała w Senacie raport, w którym pojawił się wątek zagrożenia ze strony Rosji. - Jeśli nie przeprowadzą powszechnej mobilizacji i nie pozyskają zapasu amunicji, to nie odbudują swojego potencjału militarnego na tyle, by poczynić w tym roku duże postępy terytorialne w Ukrainie - oceniła. Wywiad USA ostrzegł też, że choć Władimir Putin prawdopodobnie nie chce wojny z USA i NATO, to "istnieje realny potencjał", że podejmie się "eskalacyjnych działań", jeśli porażki w Ukrainie podważą jego pozycję w Rosji. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Ukraińska haubica pod BachmutemUkraińska haubica pod BachmutemŹródło: forum, fot: forum
d1wzgel
d1wzgel
  • - Gra idzie o dużą stawkę. Za dużą, by mogli to zrobić Ukraińcy. Sabotaż Nord Stream mogli przeprowadzić Rosjanie, to oni zyskują na ujawnieniu przecieków. Nie idzie im na froncie, mogli zainspirować medialne spekulacje - mówią Wirtualnej Polsce eksperci.
Trwa łączenie
21:24, 08.03.2023

Do końca marca w ramach misji UE dla Ukrainy szkolenia ukończy 11 tys. żołnierzy SZU. Do końca roku liczba przeszkolonych żołnierzy osiągnie 30 tys. - podała w środę ukraińska armia.  

20:48, 08.03.2023

Jeden z oddziałów z ukraińskiej 24 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej zaatakował i zajął rosyjską pozycję. Wszystko nagrały drony.  

20:32, 08.03.2023

Wnętrze amerykańskiego transportera opancerzonego M113 APC, który dotarł na Ukrainę. 

20:10, 08.03.2023

Rząd Czech poparł w środę projekt ministerstwa obrony wysłania na Ukrainę 15 wojskowych policjantów do badania zbrodni wojennych Rosji. Czeskie wsparcie dla zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze musi jeszcze zatwierdzić parlament.


- Żandarmeria Wojskowa powinna być rozmieszczona przede wszystkim na terytorium Ukrainy, jednak mogą też wykonywać zadania w Holandii, gdzie mieści się siedziba MTK - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Jirzi Taborsky.

19:57, 08.03.2023

W przyszłym tygodniu w Genewie przedstawiciele ONZ będą rozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi o odnowieniu "inicjatywy zbożowej", tj. przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy - poinformowała w środę szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan. 

19:53, 08.03.2023

Według doniesień niemieckich i amerykańskich mediów tropy w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream prowadzą do Ukrainy. Kijów stanowczo zaprzecza, a Kreml domaga się "dołączenia do międzynarodowego śledztwa". - Gra idzie o dużą stawkę. Za duża, by mogli to zrobić Ukraińcy. Sabotaż mogli przeprowadzić Rosjanie, to oni zyskują na ujawnieniu przecieków. Nie idzie im na froncie, mogli zainspirować medialne spekulacje - mówią WP eksperci

19:09, 08.03.2023

Informatorzy CNN potwierdzili doniesienia o coraz głębszym konflikcie pomiędzy regularną rosyjską armią walczącą pod Bachmutem i najemniczymi oddziałami Grupy Wagnera. 


- Wagnerowcy są tam obecnie dominującą siłą po stronie agresora. Byli oni dotąd okazjonalnie wspomagani przez regularne wojska, ale to wsparcie wydaje się słabnąć. (...) Współczynnik śmiertelności w oddziałach wagnerowców pozostaje znacznie wyższy, niż w rosyjskiej armii - zaznaczyli rozmówcy stacji. 

19:08, 08.03.2023

Ukraińskie wojska walczące w Bachmucie w Donbasie utraciły kontrolę nad częścią terenów w pobliżu miasta, pozwalając rosyjskim oddziałom na częściowe okrążenie tej miejscowości z trzech stron, lecz zyskały w ten sposób czas potrzebny na skuteczną obronę swoich pozycji - powiadomiła w środę stacja CNN, powołując się na anonimowych oficjeli państw zachodnich.


Jak podkreślono, siły rosyjskie opanowały tereny wokół Bachmutu, które nie były ufortyfikowane przez ukraińskie wojska. - To po prostu otwarta przestrzeń. Ani tereny miejskie, ani nawet zabudowane - relacjonowały stacji źródła, zastrzegające sobie anonimowość.

18:49, 08.03.2023

Wagnerowcy pod Bachmutem dostali się pod ogień ukraińskiej artylerii. Nie mieli szans.

18:44, 08.03.2023

Unia Europejska jest gotowa wydać dwa miliardy euro na trzyetapowy plan zakupu amunicji dla Ukrainy, która odpiera rosyjską inwazję - oznajmił w środę w Sztokholmie po posiedzeniu ministrów obrony państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 


Według obecnego w Sztokholmie ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa proponowany pakiet jest niewystarczający. - Ukraina potrzebuje miliona pocisków artyleryjskich, to jest koszt około czterech miliardów euro - podkreślił Reznikow w rozmowie ze szwedzką agencją TT. 

18:25, 08.03.2023

Poza tym amerykańskie służby przewidują, że choć Rosja pozostanie dużym i nieprzewidywalnym wyzwaniem dla Ameryki, to jej pozycja będzie osłabiona. Jak zaznaczono w raporcie kolportowanym równolegle do wystąpienia Haines, odbudowanie sił konwencjonalnych zajmie Rosji lata.


Napisano w nim również, że Rosja w mniejszym stopniu będzie w stanie wykorzystywać swoją siłę gospodarczą i kwestię energetyki dla osiągania swoich celów politycznych. 


- Moskwa będzie coraz bardziej polegać na nuklearnych, cybernetycznych i kosmicznych zdolnościach, a także na Chinach - powiedziała Haines. Według przedstawionego przez nią raportu, Pekin mimo "ograniczania publicznego wsparcia" dla Rosji, nadal będzie utrzymywać z nią bliską współpracę, by rzucać wyzwanie Ameryce. 


Amerykańskie służby oceniają też, że choć Władimir Putin prawdopodobnie nie chce wojny z USA i NATO, to "istnieje realny potencjał", że podejmie się "eskalacyjnych działań", jeśli wojskowe porażki na Ukrainie podważą jego pozycję w Rosji. 

18:19, 08.03.2023

- Nasze kontrole eksportu i sankcje ograniczają wysiłki wojenne Rosji. Jeśli Rosja nie zainicjuje obowiązkowej mobilizacji i nie pozyska znaczących zasobów amunicji z krajów trzecich, będzie jej coraz trudniej utrzymać nawet obecny poziom operacji ofensywnych w nadchodzących miesiącach - mówiła dyrektor ds. Wywiadu Narodowego USA Avril Haines podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. wywiadu. 


- Krótko mówiąc, nie przewidujemy, by rosyjskie wojsko odbudowało się wystarczająco w tym roku, by poczynić duże postępy terytorialne - stwierdziła. 


Haines zaznaczyła jednocześnie, że mimo to Władimir Putin prawdopodobnie ocenia, że czas pracuje na jego korzyść, a przedłużanie wojny jest jego "najlepszą pozostałą ścieżką", by osiągnąć swoje cele na Ukrainie. Oceniła też, że straty ponoszone przez Ukrainę podczas obrony terytorium w Donbasie, w tym w Bachmucie, będą prawdopodobnie czynnikiem ograniczającym możliwości Ukrainy, by przeprowadzić kolejną ofensywę tej wiosny. 

18:13, 08.03.2023

Dowódca sił powietrznych USA w Europie gen. James Hecker oświadczył w środę, że w toku rosyjskiej inwazji armia ukraińska zniszczyła ponad 70 samolotów wojskowych Rosji, a sama straciła mniej niż 60 maszyn. Straty obu stron Hecker uznał za relatywnie niewysokie.


Powodem tych względnie niskich strat jest - zdaniem wojskowego - skuteczność zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zorganizowanej przez obie strony. Obrona ta nie pozwala na zaangażowanie samolotów na wielką skalę. Jej skuteczność sprawia, że znaczna część lotnictwa "okazała się niepotrzebna" - powiedział generał.


To z kolei - dodał - znacznie utrudnia realizację osłony z powietrza operacji kontrofensywnych, planowanych przez armię ukraińską.

18:11, 08.03.2023

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International udzielonym w Abu Zabi. Dodał, że Ukraina w przyszłości otrzyma samoloty F-16. 

17:58, 08.03.2023

Rosjanie stosują nowe oznaczenia na swoich pojazdach wojskowych. Teraz dawne "Z" wpisują w trójkąt - donosi Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na Telegramie.

Telegram
17:47, 08.03.2023

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow skomentował w środę doniesienia dziennika "New York Times", który podał, że nowo zdobyte informacje wskazują, iż za wysadzeniem trzech z czterech nitek gazociągów Nord Stream stała proukraińska grupa sabotażystów. 


- To dość dziwna historia, nie ma to z nami nic wspólnego. (...) Byłoby to pewnym komplementem dla naszych sił specjalnych, ale to nie nasza działalność - oświadczył Reznikow podczas wizyty w Sztokholmie. 


Wyraził przekonanie, że "oficjalne śledztwo, które przeprowadzą odpowiednie struktury, opisze wszystkie szczegóły" incydentu. 

17:30, 08.03.2023

Do Ukrainy trafiły dwa kolejne niemieckie samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard. Tym samym ich liczba w zasobach ukraińskiej armii wzrosła do 34.  

17:04, 08.03.2023

21 czołgów bojowych Leopard 2A6 (18 z Niemiec i trzy z Portugalii) powinno dotrzeć na Ukrainę do końca marca - poinformował w środę minister obrony Niemiec Boris Pistorius.  

16:58, 08.03.2023

Ukraiński dron nęka rosyjski czołg T-80BV. Zmusza go wycofania się przy użyciu granatu F1.  

16:25, 08.03.2023

Więcej zdjęć pożaru w okupowanym Enerhodarze. Rosjanie podają, że to wyniku ukraińskiego ostrzału bądź ataku dronów.     

16:03, 08.03.2023

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelowali w środę w Kijowie o przedłużenie inicjatywy zbożowej - umowy z Rosją wynegocjowanej przez ONZ i Turcję, mającej na celu bezpieczny transport zboża ukraińskiego przez Morze Czarne.


Zełenski powiedział po rozmowach z Guterresem, że przedłużenie tego porozumienia "jest konieczne dla całego świata".


Również Guterres mówił o "zasadniczym znaczeniu" przedłużenia umowy i "pracy nad stworzeniem warunków do umożliwienia największego, jak to możliwe, wykorzystania infrastruktury eksportu poprzez Morze Czarne". Szef ONZ przypomniał, że dotąd wyeksportowano 23 mln ton zboża na mocy porozumienia.


Porozumienie z lipca 2022 roku zostanie wznowione 18 marca, jeśli żadna ze stron nie wyrazi sprzeciwu. Agencja Reutera podaje, że Rosja "zasygnalizowała, że zanim pozwoli na kontynuację umowy, chce usunięcia przeszkód dla jej własnego eksportu" produktów rolnych.


Na konferencji prasowej z Guterresem Zełenski poinformował, że w ramach inicjatywy humanitarnej "Ziarno z Ukrainy" pozyskano ponad 200 mln USD i wysłano 140 tys. ton zboża ukraińskiego do najbiedniejszych krajów.

15:50, 08.03.2023

Ukraińscy zestrzelili rosyjskiego drona rozpoznawczego w obwodzie charkowskim.

15:47, 08.03.2023

W środę po południu w okupowanym Enerhodarze w obwodzie zaporoskim widać było spory pożar. Do jego gaszenia zaangażowano Rosgwardię i wojsko. 


Rosyjska agencja RIA-Novosti podaje, że pożar wybuchł na obszarze 4 hektarów wskutek ukraińskiego ostrzału. Miało do niego dojść w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. 


Oficjalne ukraińskie czynniki jeszcze nie skomentowały zdarzenia. 

15:27, 08.03.2023

Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, napisał o kolejnym barbarzyńskim wyczynie okupantów w mieście. Twierdzi, że miał on miejsce podczas rozbiórki bloku mieszkalnego przy ul. Noworosyjskiej 8. W piwnicy tego domu na skutek ostrzałów zginęło 200 mieszkańców.


"Z piwnicy wydobyto tylko około 70 ciał - wyłącznie te, które były całe. Wszystkie inne - trafiły do odpadów budowlanych" - poinformował urzędnik.


Jak dodał, dom został już rozebrany, tak jak i sąsiednie budynki. "Świadkowie jednak pozostali. Zło musi być ukarane" - napisał Andriuszczenko. 

15:09, 08.03.2023

- Zugzwang w szachach to sytuacja, w której każdy ruch gracza prowadzi do pogorszenia jego pozycji. Robimy wszystko, aby przeciwnik znalazł się w takiej sytuacji w tej wojnie . Siły obronne działają. Jesteśmy dumni z każdego żołnierza i dowódcy - powiedział gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, w oświadczeniu opublikowanym na Telegramie. 

14:53, 08.03.2023

Specjaliści Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zablokowali 26 kanałów na komunikatorze Telegram, które pomagały uniknąć mobilizacji w Ukrainie mężczyznom zdolnym do służby wojskowej – poinformowała w środę SBU.  


Wspomniane kanały powiadamiały o działania podejmowanych przez wojskowe komisje uzupełnień w obwodach iwano-frankowskim i lwowskim (na zachodzie kraju), winnickim i czerkaskim (w centrum), czernihowskim i kijowskim (na północy) oraz odeskim (na południu). Informacje o miejscach, gdzie miano wręczać wezwania do wojska, kanały otrzymywały od informatorów. 


Jak podkreśla SBU, wspomniane kanały miały ponad 400 tys. obserwujących. Podczas czynności operacyjnych ustalono wszystkich organizatorów tej działalności przestępczej - informuje SBU. 


W związku z rosyjską inwazją ukraińscy mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wzgel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1wzgel
Więcej tematów