Namalowała tylko obrazek. Ma coraz więcej kłopotów

13-letnia Rosjanka namalowała w szkole antywojenny obrazek. Sprawą zainteresowali się śledczy. Jej ojciec trafił do aresztu, a ona do sierocińca. Z najnowszych informacji wynika, że dziecko zostało odizolowane od świata: zabrano jej telefon, uniemożliwiono kontakty z rodziną i wolontariuszami.

Ten obrazek 13-letniej Maszy stał się źródłem rodzinnego dramatu
Ten obrazek 13-letniej Maszy stał się źródłem rodzinnego dramatu
Źródło zdjęć: © spektr.press
oprac. BAR

O sytuacji 13-letniej Rosjanki Maszy Moskalowej poinformował w środę niezależny rosyjski portal OWD-Info i Radio Swoboda. Przypomnijmy, że 13-latka z Jefremowa w obwodzie tulskim w kwietniu ubiegłego roku narysowała na lekcji obrazek, na którym widać kobietę z dzieckiem pod ukraińskimi flagami i lecącymi w ich stronę rosyjskimi rakietami.

Ten dziecięcy rysunek, a także pacyfistyczne komentarze ojca i jedynego opiekuna dziewczynki Aleksieja Moskalowa, publikowane w mediach społecznościowych, stały się podstawą wszczęcia postępowania karnego. W marcu br. mężczyznę umieszczono w areszcie domowym pod zarzutem "dyskredytacji armii", a Masza trafiła do ośrodka opiekuńczego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Dopadli wagnerowców. Moment krwawej akcji w Bachmucie

W ubiegłym tygodniu opozycyjne media informowały, że po tym, jak 13-latka narysowała swój obrazek, do szkoły wezwano policję, a dziewczynka była przepytywana przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

- Oczekiwaliśmy, że dziecko będzie mogło zamieszkać razem z ojcem, ale tak się nie stało. Do Maszy nie dopuszczono też niezależnej deputowanej z obwodu tulskiego Olgi Podolskiej - oznajmił adwokat Aleksieja Moskalowa Władimir Bilijenko, cytowany przez OWD-Info.

Ojcu grozi nawet 5 lat więzienia

Początkowo wobec Moskalowa wszczęto postępowanie cywilne, co groziło grzywną. Przyczyną miał być komentarz w sieciach społecznościowych. Później - w grudniu 2022 roku - wszczęto sprawę karną za "dyskredytację armii".

Artykuł o dyskredytacji armii włączono do kodeksu karnego w marcu 2022 r., wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji w pełnej skali na Ukrainę, którą władze tego kraju nazywają "specjalną operacją wojskową". Obecnie maksymalny wymiar kary to pięć lat pozbawienia wolności.

OWD-Info to projekt medialny z zakresu obrony praw człowieka. Publikuje niezależne dane o odbywających się w Rosji protestach. We wrześniu 2022 roku został uznany przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości za niezarejestrowaną organizację pozarządową "pełniącą funkcję zagranicznego agenta".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie