Wybory prezydenckie. Donald Tusk zlecił sondaż. Wyniki nie są satysfakcjonujące dla byłego premiera
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk miał zlecić jednej z polskich firm badawczych przeprowadzenie sondażu, aby sprawdzić, jakie szanse miałby w wyborach prezydenckich w 2020 r.
04.11.2019 | aktual.: 04.11.2019 08:52
Człowiek pracujący w jednej z największych firm badawczych: – Taki prezydencki sondaż na prywatny użytek to koszt 20-30 tys. zł. Tuska stać, by zlecić i zapłacić za takie badanie.
Powrót do przeszłości
Były premier miał zlecić przeprowadzenie sondażu jednej z polskich firm. Badanie miało zostać przeprowadzone po wyborach parlamentarnych. Sondaż miał pokazać, że dla szefa Rady Europejskiej ogromnym ryzykiem byłoby kandydowanie w elekcji prezydenckiej.
– Badania prezydenckie pokazują, że Donald ma zbyt duży elektorat negatywny, a to jeden z najistotniejszych czynników w tych wyborach – mówi człowiek znający Tuska. I dodaje: – Dlatego Tusk po wyborach mówił, że opozycja musi postawić na kandydata, który ma szanse zebrać elektorat szerszy niż tylko Platformy, a nawet podebrać głosy Andrzejowi Dudzie. Donald wie, że on sam takich szans nie ma.
Polityk PO: – Tusk wciąż wzbudza złe emocje u wielu, kojarzy się ze "starymi czasami". A młodzi nie chcą powrotu do tego, co było.
W niedawnym sondażu dla OKO.press aż 44 proc. respondentów nie widzi możliwości głosowania na Tuska w wyborach prezydenckich.
Spiski
– Dlaczego Tusk miałby zamawiać badania na użytek prywatny, skoro co rusz pojawiają się ogólnodostępne sondaże robione na zlecenie wielu redakcji? – pytamy osobę znającą byłego premiera.
Odpowiedź: – Bo politycy nie ufają sondażom publikowanym przez media. Zawsze widzą w tym jakiś spisek: że dlaczego akurat w "Wyborczej" czy TVN takie a nie inne wyniki, że to kreacja, że to pompowanie tego polityka czy innego. Dlatego Tusk wolał zamówić badanie sam i nikim o jego wynikach publicznie nie informować.
O tym, że Tusk miał zlecić badanie na własny użytek, informowała także dziennikarka Katarzyna Kolenda-Zaleska. To z nią były premier – jeśli już udziela wywiadów polskim mediom – rozmawia najchętniej.
W rozmowie z brukselskimi korespondentami kilka dni po wyborach szef RE mówił: "Najważniejszą rzeczą jest wybranie kandydata, który będzie umiał przekonać Polaków, którzy z jakichś powodów głosują na PiS albo wahają się pomiędzy jedną a drugą opcją. Czy ja jestem człowiekiem, który może przekonać wątpiących? Nie wiem".
Ultimatum
Kilka dni temu ultimatum Tuskowi postawił... Grzegorz Schetyna. – Musi zdecydować do 20 listopada, czy kandyduje na prezydenta – stwierdził lider PO w Polsat News.
Tyle że szef Rady Europejskiej, a wkrótce przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, o swojej przyszłości zawodowej poinformuje dopiero w grudniu – zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami. Dlatego żadnego ultimatum Schetyny spełniać nie zamierza.
Ponadto Tusk – jak twierdzi "Wprost" – miał namawiać do startu w wyborach... Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider ludowców wkrótce ma ogłosić oficjalnie swoją kandydaturę.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl