PolitykaWybory prezydenckie 2020. Szef PKW wydał oświadczenie

Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW wydał oświadczenie

Wybory prezydenckie. Krytycy alarmują o niebezpieczeństwie, PiS nie zmienia daty. Głos w dyskusji zajęła Państwowa Komisja Wyborcza. - W demokratycznym państwie wybory to nie tylko głosowanie - zwrócił uwagę szef PKW Sylwester Marciniak.

Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW wydał oświadczenie
Źródło zdjęć: © East News | Łukasz Solski
Anna Kozińska

Do wyborów prezydenckich 10 maja pozostał miesiąc. W obliczu epidemii koronawirusa sprawa budzi ogromne kontrowersje. Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak odniósł się do tego w specjalnym komunikacie.

Czytamy w nim, że PKW nie uczestniczy w procesie stanowienia prawa. "Ta kompetencja przysługuje wyłącznie władzy ustawodawczej, sprawowanej przez Sejm i Senat". "Państwowa Komisja Wyborcza pragnie podkreślić, że wybory to moment, w którym suweren może się wypowiedzieć i zdecydować, w czyje ręce powierzy swoje losy. Jednak w demokratycznym państwie wybory to nie tylko głosowanie, to skomplikowany mechanizm, w którym uczestniczą zarówno wyborcy, kandydaci, jak i organy administracji publicznej organizujące proces wyborczy" - zaznacza szef PKW.

Zwraca uwagę, że proces wyborczy "musi opierać się na jasnych i jednoznacznych normach wyprowadzanych wprost z Konstytucji". "Obowiązujące w państwie przepisy muszą zagwarantować, że reguły rywalizacji politycznej będą jasne i równe dla wszystkich, a wynik wyborów będzie urzeczywistniał wolę narodu. Dla realizacji tego celu prawo wyborcze musi być stabilne, w szczególności proces jego modyfikacji nie może budzić żadnych wątpliwości prawnych" - dodaje Marciniak.

Zobacz też: PiS prze do wyborów. Robert Biedroń: "Jarosław Kaczyński ma szerszy plan"

PKW apeluje do organów władzy i administracji publicznej oraz komitetów wyborczych o "konieczne współdziałanie w sprawach organizacji i przeprowadzenia wyborów z uwzględnieniem zarówno zdrowia i życia wyborców, jak i dobra Rzeczypospolitej Polskiej, a w konsekwencji podjęcie rozstrzygnięć, które będą gwarantowały możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli".

Komisja wystąpiła do Głównego Inspektora Sanitarnego, by ustalił stosowne procedury dla organów wyborczych oraz innych osób uczestniczących w czynnościach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów, w szczególności w zakresie zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie Komisja zadeklarowała gotowość pomocy w przypadku konieczności wyjaśnienia szczegółów dotyczących procesu wyborczego.

Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Lista kandydatów zamknięta

PKW poinformowała ponadto, że "zakończyła sprawdzanie prawidłowości zgłoszeń kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i z liczby 19 dokonanych zgłoszeń, zarejestrowała 10 kandydatów". Miała wątpliwości co do wykazów podpisów i przekazywała sprawę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Mowa o 11 spośród 40 złożonych przez komitety wyborcze wykazach podpisów.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1180)