Trwa ładowanie...
d32pp36

Wybory prezydenckie 2020. Szef PKW wydał oświadczenie

Wybory prezydenckie. Krytycy alarmują o niebezpieczeństwie, PiS nie zmienia daty. Głos w dyskusji zajęła Państwowa Komisja Wyborcza. - W demokratycznym państwie wybory to nie tylko głosowanie - zwrócił uwagę szef PKW Sylwester Marciniak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Jest stanowisko PKW (East News, Fot: Łukasz Solski)
d32pp36

Do wyborów prezydenckich 10 maja pozostał miesiąc. W obliczu epidemii koronawirusa sprawa budzi ogromne kontrowersje. Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak odniósł się do tego w specjalnym komunikacie.

Czytamy w nim, że PKW nie uczestniczy w procesie stanowienia prawa. "Ta kompetencja przysługuje wyłącznie władzy ustawodawczej, sprawowanej przez Sejm i Senat". "Państwowa Komisja Wyborcza pragnie podkreślić, że wybory to moment, w którym suweren może się wypowiedzieć i zdecydować, w czyje ręce powierzy swoje losy. Jednak w demokratycznym państwie wybory to nie tylko głosowanie, to skomplikowany mechanizm, w którym uczestniczą zarówno wyborcy, kandydaci, jak i organy administracji publicznej organizujące proces wyborczy" - zaznacza szef PKW.

Zwraca uwagę, że proces wyborczy "musi opierać się na jasnych i jednoznacznych normach wyprowadzanych wprost z Konstytucji". "Obowiązujące w państwie przepisy muszą zagwarantować, że reguły rywalizacji politycznej będą jasne i równe dla wszystkich, a wynik wyborów będzie urzeczywistniał wolę narodu. Dla realizacji tego celu prawo wyborcze musi być stabilne, w szczególności proces jego modyfikacji nie może budzić żadnych wątpliwości prawnych" - dodaje Marciniak.

d32pp36

Zobacz też: PiS prze do wyborów. Robert Biedroń: "Jarosław Kaczyński ma szerszy plan"

PKW apeluje do organów władzy i administracji publicznej oraz komitetów wyborczych o "konieczne współdziałanie w sprawach organizacji i przeprowadzenia wyborów z uwzględnieniem zarówno zdrowia i życia wyborców, jak i dobra Rzeczypospolitej Polskiej, a w konsekwencji podjęcie rozstrzygnięć, które będą gwarantowały możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli".

d32pp36

Komisja wystąpiła do Głównego Inspektora Sanitarnego, by ustalił stosowne procedury dla organów wyborczych oraz innych osób uczestniczących w czynnościach związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów, w szczególności w zakresie zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie Komisja zadeklarowała gotowość pomocy w przypadku konieczności wyjaśnienia szczegółów dotyczących procesu wyborczego.

Przeczytaj również: Wybory prezydenckie 2020. Były dyrektor w rządzie PiS: błagam o rozwagę ws. głosowania korespondencyjnego

Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Lista kandydatów zamknięta

PKW poinformowała ponadto, że "zakończyła sprawdzanie prawidłowości zgłoszeń kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i z liczby 19 dokonanych zgłoszeń, zarejestrowała 10 kandydatów". Miała wątpliwości co do wykazów podpisów i przekazywała sprawę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Mowa o 11 spośród 40 złożonych przez komitety wyborcze wykazach podpisów.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32pp36

Podziel się opinią

Share

d32pp36

d32pp36
Więcej tematów