Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Senat ogłasza sukces. Odnalazł pakiety wyborcze

Na połączonym posiedzeniu trzech senackich komisji Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że pakiety wyborcze posiada Poczta Polska. Znajdują się w jednym z obiektów i są chronione.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Senat ogłasza sukces. Odnalazł pakiety wyborcze
Źródło: Senat TV
d3mw56e

Wybory prezydenckie 2020 miały odbyć się 10 maja w formie korespondencyjnej. Do głosowania jednak nie doszło. Pakiety wyborcze zostały jednak wydrukowane wcześniej, aby zdążyć z terminem. Sprawą zajęli się senatorowie, którzy wysłali zapytania do różnych instytucji. Przedstawiciele rządu, Poczty Polskiej i Państwowej Komisji Wyborczej oświadczyli, że nie mają pojęcia, gdzie się znajdują.

Wybory 2020. Senat znalazł pakiety wyborcze

W końcu pakiety udało się odnaleźć. O sukcesie poinformował Krzysztof Kwiatkowski na połączonym posiedzeniu trzech komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawczej. Okazało się, że pakiety od poniedziałku znajdują się w jednym z obiektów logistycznych Poczty Polskiej. Nie wiadomo, gdzie znajdowały się wcześniej. Karty przyszły od firmy, która zrealizowała zlecenia dla PWPW.

Przeczytaj: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/wybory-prezydenckie-brejza-zapytal-poczte-o-wyciek-pakietow-wyborczych-6513536086235265a" target="_blank">Wybory prezydenckie. Brejza zapytał Pocztę o wyciek pakietów wyborczych</a>

PP zapewnia, że obiekt jest chroniony fizycznie i posiada zabezpieczenia. Dostęp do budynku ma być limitowany. Z kolei miejsce składowania pakietów wyborczych wewnątrz obiektu jest wydzielone i podlega obserwacji. Poczta Polska zaznacza, że nie drukowała kart i pakietów wyborczych, a jej zadaniem było jedynie ich skompletowanie. Dodaje, że nie wie, jaki jest całkowity koszt wydruku.

d3mw56e

Zobacz także: Czarzasty o wyniku Biedronia w sondażu dla WP: musi niepokoić

Senackie komisje zajmują się ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich 2020

Senatorowie pytali jak długo zajęłoby dostarczenie pakietów wyborczych. Przedstawiciele Poczty Polskiej przywoływali badania związane z chęcią oddania głosu w formie korespondencyjnej. Przy założeniu, że skorzystać z tej opcji chciałoby 15 proc. wyborców, to dostarczenia pakietów zajęłoby 5 dni plus jeden na awizację. Przy większej liczbie chętnych czas by się wydłużył. Z kolei zakażonych koronawirusem ma być 37 pracowników poczty, 24 zostało wyleczonych, a 93 przebywa na kwarantannie. Łącznie Poczta Polska ma zatrudniać 80 tys. osób.

Mocnych słów podczas debaty użył senator PiS. Relacjonując poprzednie posiedzenia stwierdził, że Pocztę Polską przedstawiano jako organizację terrorystyczną, a listonoszy jako zawodowych zabójców. Przerwał mu Kwiatkowski, który stwierdził, że każdy może sprawdzić na stenogramie, czy takie wypowiedzi padły. - Może przesadziłem w określeniach, ale to miało poruszyć słuchaczy lub przynajmniej wzbudzić refleksje - powiedział Jerzy Czerwiński.

Obrady komisji zostały przerwane i zostaną wznowione w poniedziałek o godz. 11.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mw56e

Podziel się opinią

Share
d3mw56e
d3mw56e
Więcej tematów