Trwa ładowanie...
d18swgz

Wybory prezydenckie 2020. Radosław Sikorski o Andrzeju Dudzie: "Nie ma suwerenności"

- Jest problem, bo Andrzej Duda nie ma tego, co jest esencją urzędu, czyli suwerenności - twierdzi Radosław Sikorski. Europoseł z ramienia Koalicji Europejskiej komentował też kampanię prezydencką Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Share
Wybory prezydenckie 2020. Radosław Sikorski ostro o prezydencie: "Andrzej Duda nie ma suwerenności".
Wybory prezydenckie 2020. Radosław Sikorski ostro o prezydencie: "Andrzej Duda nie ma suwerenności".Źródło: ONS.pl, Fot: Krzysztof Świeżak
d18swgz

Radosław Sikorski, europoseł i były minister spraw zagranicznych był gościem Faktów po Faktach.

Wybory prezydenckie 2020. Radosław Sikorski: "Andrzej Duda nie ma suwerenności"

Pytany o starania Andrzeja Dudy o reelekcję, polityk stwierdził, że brakuje mu listy "niezależnych, podjętych dla dobra kraju a nie formacji, decyzji prezydenta" z ostatnich lat.

d18swgz

W jego opinii Andrzej Duda nie jest prezydentem niezależnym. - Jest problem, bo Andrzej Duda nie ma tego, co jest esencją urzędu, czyli suwerenności - podkreślił stanowczo polityk KO.

Czytaj też: Wybory prezydenckie 2020. Kulisy wyjazdowego klubu PiS. Rośnie irytacja szefową kampanii Jolantą Turczynowicz-Kieryłło

Zobacz też: Andrzej Duda liderem sondaży. "Pamiętam, jak w 2015 r. szorował niemalże po dnie"

Wybory prezydenckie. Radosław Sikorski ma radę dla Andrzeja Dudy

Radosław Sikorski odniósł się także do dylematu, przed którym stoi Andrzej Duda. Przypomnijmy, że prezydent dostał do podpisu ustawę przyznającą dwa miliardy złotych dotacji dla mediów publicznych. Opozycja zaproponowała, by pieniądze te przeznaczyć na dofinansowanie onkologii w Polsce.

d18swgz

W opinii Sikorskiego, "TVP to maszyna niszcząca ludzi". Pytany o poradę dla Andrzej Dudy, zwrócił uwagę na motto, które przyświecało prof. Władysławowi Bartoszewskiemu: "Jeżeli nie wiesz, jak się zachować, to zachowaj się przyzwoicie".

Czytaj również: Wybory prezydenckie 2020 i lekcje religii. Ostrzeżenie z PiS po deklaracji Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Wybory prezydenckie 2020. Małgorzata Kidawa-Błońska? "Przyzwoitość i europejskość"

Tematem dyskusji była też kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także start jej kampanii prezydenckiej. Radosław Sikorski wskazywał na to, co wybrzmiewa u kandydatki Koalicji Obywatelskiej: przyzwoitość i europejskość Jak twierdzi europoseł, takie wartości przyniosły zwycięstwo Zuzanie Czaputovej na Słowacji i ma nadzieję, że przyniosą je również Kidawie-Błońskiej.

d18swgz

Gość programu podkreślał też celność hasła kandydatki na prezydenta ("Prawdziwa prezydent, pewna przyszłość" - przy. red.). - Prawdziwy prezydent, czyli ktoś kto naprawdę podejmuje decyzje w interesie kraju. Teraz mamy osobę wykonującą rolę prezydenta. Każdy polityk wywodzi się z jakiegoś środowiska i ma jakieś przekonania, ale przychodzą jednak momenty, gdy trzeba powiedzieć ”Hola! Zagalopowaliście się panowie” i nie mam wątpliwości, że Małgorzata Kidawa-Błońska to właśnie taka osoba - podkreślił stanowczo Radosław Sikorski.

Jak dodał, głównym zadaniem kandydatki KO na prezydenta będzie w "przywrócenie systemu wewnętrznego". W jego opinii, właśnie takie działania wymusza polityka Prawa i Sprawiedliwości, prowadzona przez kilka ostatnich lat. Zaznaczył jednak, że w środę doradcy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej będą wypowiadali się w kwestii planów dotyczących jej założeń odnośnie polityki zagranicznej.

Wybory prezydenckie 2020. Radosław Sikorski o Donaldzie Tusku: "Jest autorytetem"

Radosław Sikorski odniósł się też do poparcia udzielonego Kidawie-Błońskiej przez Donalda Tuska. Jego zdaniem, mimo bagażu obciążeń ze strony PiS, ciążących na byłym szefie Rady Europejskiej, "dla ludzi, którzy nie dali sobie narzucić kłamliwej narracji, Polak który sprawował najwyższą funkcję polityczną, jest autorytetem". - Ludzie mają swój rozum - skwitował.

Czytaj także: Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Andrzej Duda z najlepszą kampanią. Reszta daleko w tyle

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d18swgz

Podziel się opinią

Share
d18swgz
d18swgz
Więcej tematów