Trwa ładowanie...
d1ki72f

Wybory prezydenckie 2020. Komisarz KE Vera Jourova zaniepokojona

Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Mimo głosów sprzeciwu PiS wciąż nie zmienił ich terminu i chce, by Polacy głosowali korespondencyjnie. Vera Jourova z Komisji Europejskiej przyznaje, że śledzi wydarzenia w naszym kraju i mówi, że "miałaby wiele pytań".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Komisarz KE Vera Jourova śledzi sytuację w Polsce
Wybory prezydenckie 2020. Komisarz KE Vera Jourova śledzi sytuację w Polsce (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
d1ki72f

- Bardzo uważnie śledziłam ten proces - powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości. Odniosła się do przyjęcia przez Sejm ustawy o głosowaniu korepondencyjnym i parcia przez PiS do wyborów.

- Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów. Gdybym była obywatelem Polski, to chciałabym wiedzieć, jak dokładnie będzie się odbywało głosowanie, bo przecież odbędzie się już niedługo. Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana i taka metoda będzie zastosowana po raz pierwszy, ludzie nie są przyzwyczajeni - mówiła Jourova.

Jak dodała, "miałaby wiele innych pytań, ale to Polacy powinni je zadać". - Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, takich jak choćby rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym ich termin. Polska jest członkiem Rady Europy - zaznaczyła komisarz.

d1ki72f

Zobacz też: Gorąco w obozie rządzącym. Minister Piotr Gliński reaguje

Pytana o to, czy - w związku z epidemią - analiza przez KE nowej polskiej ustawy o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów musi poczekać, odpowiedziała: - Ta ustawa może bardzo zaszkodzić niezależności sędziów, jest też kwestia ochrony ich prywatności. Mamy poważne zastrzeżenia. Cały czas prowadzimy jednak analizę prawną. Może się wydawać, że długo nad tym pracujemy. Ale to nie jest banalna sprawa, musimy być absolutnie pewni i bezpieczni na gruncie prawnym. Potrzebujemy więcej czasu. Ale potwierdzam, że pracujemy nad naszą reakcją - zapewniła Jourova.

d1ki72f

Przeczytaj również: Roszady w rządzie. Jarosław Gowin: podaję się do dymisji

Źródło: "Rzeczpospolita"

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ki72f

Podziel się opinią

Share

d1ki72f

d1ki72f
Więcej tematów