Trwa ładowanie...
d2nb2kf

Wybory prezydenckie 2020. Elżbieta Witek ogłasza datę

Wszystko stało się w końcu jasne. - Bardzo poważnie analizowałam datę tych wyborów. Zarządzam je na niedzielę 10 maja - ogłosiła na konferencji marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Tym samym oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza, a urzędujący prezydent może ogłosić swój start już po południu.
Share
Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin wyborów prezydenckich
Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin wyborów prezydenckichŹródło: PAP
d2nb2kf

Marszałek Sejmu do ostatniej chwili zwlekała z decyzją co do daty wyborów. W czwartek minąłby ostateczny termin na zarządzenie elekcji. Przypomnijmy, że ta data nie może przypadać wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r. Jego pięcioletnia kadencja upływa 6 sierpnia.

Zgodnie z przepisami jeśli w I turze żaden z kandydatów nie zdobędzie bezwzględnej większości głosów zarządza się II turę wyborów. Te przypadają równo 14 dni po pierwszym głosowaniu, czyli w przypadku tegorocznej elekcji wypada to w niedzielę 24 maja.

d2nb2kf

Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci oficjalnie rozpoczynają kampanię

Gotowość do wzięcia wyścigu o Pałac Prezydencki zapowiedzieli już: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia (niezależny) oraz lider Wiosny - Robert Biedroń.

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

Jak na razie urzędujący prezydent Andrzej Duda oficjalnie nie ogłosił swojego startu w majowych wyborach. Jak udało się nieoficjalnie ustalić Wirtualnej Polsce prezydent może to zrobić w środę podczas spotkania z mieszkańcami województwa lubelskiego. Zgodnie z harmonogramem, Andrzej Duda o 16:30 odwiedzi Lubartów.

d2nb2kf

"Mamy wspaniałego prezydenta, ale powinien być wybrany na kolejną kadencję. Najlepiej w pierwszej rundzie" - przyznał prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Pikniku Rodzinnego w Dygowie (pow. kołobrzeski).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2nb2kf

Podziel się opinią

Share
d2nb2kf
d2nb2kf
Więcej tematów