Trwa ładowanie...
d35jty2

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda zaciera ręce. Jeden dzień, dwa obiecujące sondaże

Dobry dzień dla Andrzeja Dudy. Z najnowszego sondażu pracowni Estymator wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je zdecydowanie. To nie koniec. W innym badaniu tej samej pracowni, opublikowanym tego samego dnia, ponad połowa Polaków oceniła jego działalność pozytywnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewaga Andrzeja Dudy wyniosła 25 pkt proc.
Przewaga Andrzeja Dudy wyniosła 25 pkt proc. (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d35jty2

Oba sondaże Estymatora zostały przeprowadzone dla portalu DoRzeczy.pl.

Z pierwszego z nich wynika, że Andrzej Duda może liczyć na 47,7 proc. poparcia. To wzrost w stosunku do grudniowego badania o 1,1 pkt. proc. Na drugim miejscu z wynikiem 22,7 proc. uplasowała się kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Zyskała, względem poprzedniego badania, 0,3 pkt. proc. Ostatnie miejsce na podium należy do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider PSL odnotował spadek o 0,2 pkt. proc. i obecnie może liczyć na 9 proc. poparcia.

Zobacz też: "To niebywałe!". Cezary Tomczyk obruszony komentarzem doradcy Andrzeja Dudy ws. Iranu

Czwarty w klasyfikacji jest Robert Biedroń. Chęć oddania na niego głosu zadeklarowało 8,8 proc. ankietowanych. W poprzednim pomiarze występował Adrian Zandberg. W porównaniu z jego grudniowym wynikiem lider Wiosny może liczyć na 0,5 pkt. proc. więcej.

d35jty2

Szymon Hołownia uzyskałby 6,9 proc. głosów (- 1 pp), a kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak 4,3 proc. (- 0,3 pp).

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc.

Polacy pozytywnie o Andrzeju Dudzie

A jak Polacy oceniają prezydenta? Aż 56 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "pozytywnie". To o 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Negatywnie poczynania Andrzeja Dudy oceniło 34 proc. badanych (spadek negatywnych ocen o 2 pkt. proc.).

d35jty2

Zdania na temat aktywności głowy państwa nie miało 10 proc. pytanych (- 1 pp).

Badania przeprowadzono w dniach 9-10 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i na jakiego kandydata.

Przeczytaj również: Andrzej Duda o proteście sędziów. Przypomina dokument sprzed lat

d35jty2

Podziel się opinią

Share
d35jty2
d35jty2
Więcej tematów