Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda zaciera ręce. Jeden dzień, dwa obiecujące sondaże

Dobry dzień dla Andrzeja Dudy. Z najnowszego sondażu pracowni Estymator wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je zdecydowanie. To nie koniec. W innym badaniu tej samej pracowni, opublikowanym tego samego dnia, ponad połowa Polaków oceniła jego działalność pozytywnie.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda zaciera ręce. Jeden dzień, dwa obiecujące sondaże
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień
dxh59w0

Oba sondaże Estymatora zostały przeprowadzone dla portalu DoRzeczy.pl.

Z pierwszego z nich wynika, że Andrzej Duda może liczyć na 47,7 proc. poparcia. To wzrost w stosunku do grudniowego badania o 1,1 pkt. proc. Na drugim miejscu z wynikiem 22,7 proc. uplasowała się kandydatka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Zyskała, względem poprzedniego badania, 0,3 pkt. proc. Ostatnie miejsce na podium należy do Władysława Kosiniaka-Kamysza. Lider PSL odnotował spadek o 0,2 pkt. proc. i obecnie może liczyć na 9 proc. poparcia.

Zobacz też: "To niebywałe!". Cezary Tomczyk obruszony komentarzem doradcy Andrzeja Dudy ws. Iranu

Czwarty w klasyfikacji jest Robert Biedroń. Chęć oddania na niego głosu zadeklarowało 8,8 proc. ankietowanych. W poprzednim pomiarze występował Adrian Zandberg. W porównaniu z jego grudniowym wynikiem lider Wiosny może liczyć na 0,5 pkt. proc. więcej.

dxh59w0

Szymon Hołownia uzyskałby 6,9 proc. głosów (- 1 pp), a kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak 4,3 proc. (- 0,3 pp).

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc.

Polacy pozytywnie o Andrzeju Dudzie

A jak Polacy oceniają prezydenta? Aż 56 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "pozytywnie". To o 3 pkt. proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Negatywnie poczynania Andrzeja Dudy oceniło 34 proc. badanych (spadek negatywnych ocen o 2 pkt. proc.).

dxh59w0

Zdania na temat aktywności głowy państwa nie miało 10 proc. pytanych (- 1 pp).

Badania przeprowadzono w dniach 9-10 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i na jakiego kandydata.

dxh59w0

Podziel się opinią

Share
dxh59w0
dxh59w0
Więcej tematów