Trwa ładowanie...
d1jlgzg
sondaż

Rośnie poparcie dla PiS, jeden z konkurentów traci aż 12 mandatów. Najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 45,4 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu pracowni Estymator. Największy spadek zanotowała Lewica, którą popiera 10,5 proc. ankietowanych. Oznacza to, że w porównaniu z październikowymi wyborami ugrupowanie straciłoby aż 12 posłów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS mogłoby liczyć na 244 mandaty w Sejmie
PiS mogłoby liczyć na 244 mandaty w Sejmie (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1jlgzg

Sondaż Estymator został przeprowadzony dla portalu DoRzeczy.pl. I tak, w porównaniu do ostatniego badania z 21 grudnia, wynik PiS oznacza wzrost o 1,2 pkt. proc. Zjednoczona Prawica mogłaby w takim wypadku liczyć na 244 mandaty - o 9 więcej niż w październikowych wyborach.

Niewielki wzrost poparcia zanotowała również Koalicja Obywatelska, którą wskazało 28,2 proc. respondentów (wzrost 0,3 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego sondażu Estymatora). Taki wynik przełożyłby się na 137 mandatów - o 3 więcej niż w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Lewica, przy poparciu rzędu 10,5 proc., mogłaby liczyć na 37 mandatów. W poprzednim badaniu DoRzeczy.pl ugrupowanie uzyskało o 1,3 pkt. proc. więcej.

d1jlgzg

Zobacz też: "Za całym szacunkiem, ale...". Cezary Tomczyk wbił szpilę Robertowi Biedroniowi

Tuż pod podium uplasowała się Koalicja Polska (PSL + Kukiz'15), która w porównaniu z poprzednim sondażem zanotowała drobny spadek poparcia (o 0.2 pkt. proc.), zdobywając 8,6 proc. Taki wynik gwarantowałby 29 mandatów (w październikowych wyborach KP uzyskała o jeden więcej).

Próg wyborczy przekracza również Konfederacja, którą wskazało 6,4 proc. To wynik gwarantujący partii 12 mandatów (w ostatnich wyborach uzyskała 11), a zarazem drobny spadek w porównaniu z poprzednimi badaniami pracowni, w których ugrupowanie uzyskało 6,8 proc.

d1jlgzg

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 65 proc.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-10 stycznia 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1018 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich).

Sondaż dla programu WP #Newsroom

Z niedawnego sondażu Instytut Badań Spraw Publicznych dla programu WP #Newsroom wynikało, że na PiS zagłosowałoby 39,08 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską zaś swój głos oddałoby 27,88 proc. respondentów. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem na poziomie 16,06 proc. Konfederacja mogła liczyć na 9,79 proc. głosów, a PSL na 7 proc.

Przeczytaj również: Polacy ocenili Mateusza Morawieckiego. Premier może mieć powody do zadowolenia

d1jlgzg

Podziel się opinią

Share

d1jlgzg

d1jlgzg
Więcej tematów