Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda prowadzi, ale wygrana zagrożona [BADANIE]

Andrzej Duda i jego obóz polityczny są dobrze zorganizowani i przygotowani na wybory prezydenckie 2020, a opozycja jest w rozsypce, zajęta głównie walkami między sobą? Być może tak jest. Jednak jak wynika z badania przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski przez Instytut Badań Spraw Publicznych obecny prezydent wcale nie może być spokojny o kolejną kadencję w Pałacu.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda prowadzi, ale wygrana zagrożona [BADANIE]Źródło: East News, fot: Andrzej Domiński/Reporter
d40ku37
d40ku37
  • To pierwsze z cyklu badań IBSP dla Wirtualnej Polski
  • Wybory prezydenckie 2020 mają zdecydowanego lidera, ale...
  • ... paradoksalnie wyniki badania powinny ucieszyć opozycję

Gdyby skupiać się na pozorach, a nie na danych, można by powiedzieć, że Andrzej Duda może być spokojny o wybory prezydenckie 2020. W odróżnieniu od kontrkandydatów z opozycji do prezydenckiego fotela, których albo jeszcze nie ma ("lewica"), albo musieli stoczyć prawyborcze boje w swoich formacjach (Kidawa-Błońska) wydaje się być przecież w sytuacji komfortowej.

Tym bardziej, że sondaże i badania dają mu przewagę. Również w tym przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez IBSP - Andrzej Duda jest zdecydowanym faworytem pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda jest faworytem  pierwszej tury. IBSP dla WP
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda jest faworytem pierwszej tury. Źródło: IBSP dla WP

Obecny prezydent może liczyć na poparcie prawie 44 proc. chcących oddać głos Polaków. Na drugim miejscu uplasowała się kandydatka Koalicji Obywatelskiej - Małgorzata Kidawa-Błońska z nieco ponad 26 proc. poparciem, a na "pudło" wskoczył jeszcze kandydat niezależny, dziennikarz i gwiazdor TVN Szymon Hołownia, na którego głosy chce oddać prawie 10 proc. respondentów.

d40ku37

Zobacz też: "Wypierpol". Donald Tusk tłumaczy się ze swoich słów

Andrzej Duda jest więc liderem prezydenckiego wyścigu, ale nie ma aż takiej przewagi, by wygrać go w pierwszej turze. I właśnie dlatego jego druga kadencja może być zagrożona. W ewentualnej drugiej turze, w której zmierzyłby się z Małgorzatą Kidawą-Błońską, głosy rozkładają się już niemalże po równo.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda prowadzi w II. turze z Małgorzatą Kidawą-Błońską niewielką różnicą głosów. IBSP dla WP
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda prowadzi w II. turze z Małgorzatą Kidawą-Błońską niewielką różnicą głosów. Źródło: IBSP dla WP

Według badania IBSP dla Wirtualnej Polski - w drugiej turze Andrzej Duda mógłby liczyć na blisko 48 proc. głosów poparcia, a jego konkurentka Małgorzata Kidawa-Błońska na prawie 47 proc. To wprawdzie wciąż oznaczałoby jego wygraną, ale przewaga znacznie stopniała. Nie bez znaczenia byłoby też zachowanie tych ankietowanych, którzy udzielili odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć", a było ich ponad 5 proc.

d40ku37
IBSP dla WP
Źródło: IBSP dla WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d40ku37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40ku37
Więcej tematów