Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zameldowania i przez pośrednika
Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już w niedzielę 13 października. Sprawdź, jak oddać głos poza miejscem zameldowania. Osoby starsze i z niepełnosprawnościami mogą głosować korespondencyjnie lub przez pośrednika.
Kiedy wybory parlamentarne 2019? Kto może wziąć w nich udział?
Prezydent Andrzej Duda w sierpniu ogłosił, że wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października.
Lokale wyborcze w całym kraju będą otwarte w godzinach 7-21. To właśnie w tych godzinach będzie można oddać głos na kandydatów do Sejmu i Senatu.
Głos w wyborach parlamentarnych można oddawać w lokalach wyborczych odpowiednich dla miejsca zameldowania. Żeby zagłosować, należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.
Prawo głosu w Polsce mają osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 18. rok życia i nie zostały pozbawione praw publicznych oraz nie są ubezwłasnowolnione.
Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania?
Osoby, które w dniu wyborów będą przebywały poza miejscem zameldowania również będą mogły wziąć udział w głosowaniu. Będą jednak musiały dopełnić pewnych formalności. Istnieją trzy warianty na zagłosowanie poza miejscem zameldowania:
- Można dopisać się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Zmiany rejestru wyborców dokonuje się w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować. Dokumenty można wypełnić również online, wykorzystując profil zaufany. Czas na dokonanie formalności mija 8 października. Pamiętaj, że możesz znajdować się tylko jednym rejestrze wyborców.
- Opcja nr 2 to dopisanie się do spisu wyborców tylko na wybory do Sejmu i Senatu 2019. Można tego dokonać, wypełniając dokumenty w urzędzie gminy lub miasta odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować. Formalności można załatwić również online przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Do spisu wyborców można się dopisywać do 8 października.
- Trzeci sposób to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wydaje każdy urząd gminy (miasta) odpowiedni dla miejsca zameldowania. Dokument zostanie wystawiony "od ręki". Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie?
Osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos korespondencyjnie. Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć najpóźniej 15 dni przed dniem wyborów, czyli do 30 września.
Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos przez pośrednika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej 4 października.