Trwa ładowanie...
ycipk-37we1l

Wybory parlamentarne 2019. Burzliwa dyskusja Lewicy, powrót do szyldu SLD i doniesienia o rozłamie

Rada Krajowa Lewicy Razem rozmawiała do późnej nocy na temat szczegółów startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Miała zapaść decyzja o wystawieniu kandydatów w ramach komitetu pod szyldem SLD, a nie KW Lewica, jak wcześniej planowano – informuje Interia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Lewica ma wystawić wspólnych kandydatów w wyborach do parlamentu
Wybory parlamentarne 2019. Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Lewica ma wystawić wspólnych kandydatów w wyborach do parlamentu (East News, Fot: Lukasz Szelag/REPORTER)
ycipk-37we1l

Głosowanie w sprawie szyldu, z jakim ugrupowania lewicowe wystartują jesienią do parlamentu poprzedziła burzliwa debata – informuje Interia, która powołuje się na Polską Agencję Prasową. Według doniesień, niewykluczone, że w związku ze zmianą nazwy komitetu ze startu zrezygnuje część kandydatów partii Razem.

Wcześniej członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w nieformalnym referendum zgodzili się na start z list KW SLD. Wewnętrzne głosowanie członków Razem trwało od wtorku do środy wieczorem. Przeprowadzono je na wypadek, gdyby Sąd Okręgowy w Warszawie nie wydał decyzji ws. zmiany skrótu oficjalnej nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej na "Lewica". To pozwoliłoby na rejestrację komitetu pod tą nazwą.

W środę PKW zarejestrowała Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej. Z jego list mieli startować politycy SLD, Wiosny oraz Lewicy Razem. Wcześniej uzgodniono, że pójdą do wyborów parlamentarnych pod szyldem KW Lewica.

ycipk-37we1l

Według kodeksu wyborczego, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót. Żeby rejestracja pod szyldem "Lewica" była możliwa, Konwencja Krajowa SLD przyjęła zmianę w statucie partii. Zgodnie z nią słowo "Lewica" miało stać się oficjalnym skrótem nazwy ugrupowania. Zmianę zgłoszono do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych.

Wątpliwości pojawił się wśród polityków innych partii. Lider ugrupowania Polska Lewica Jacek Zdrojewski wnioskował do sądu o odrzucenie wniosku SLD. Jego zdaniem, nowy skrót nazwy ugrupowania niewystarczająco odróżnia się od nazw partii, które już istnieją. Jacek Zdrojewski zgłosił też do sądu, że decyzja SLD o zmianie skrótu swojej nazwy mogła zostać podjęta z naruszeniem statutu ugrupowania.

W poniedziałek w PKW złożone zostały dokumenty rejestrujące KW Lewica. Po południu Komisja wskazała na nieprawidłowości w zgłoszeniu. Podała, że skrót nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisany w ewidencji partii to w dalszym ciągu "SLD".

Źródło: interia.pl

ycipk-37we1l

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-37we1l

ycipk-37we1l
ycipk-37we1l