Wybory parlamentarne 2019. Lewica dopięła porozumienie. Znamy "jedynki" list
SLD, Wiosna i Razem porozumiały się ws. "jedynek" na listach Lewicy do Sejmu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Efekt? Z pierwszego miejsca wystartują m.in. Włodzimierz Czarzasty, Adrian Zandberg, Joanna Senyszyn, Maciej Gdula, Krzysztof Śmiszek oraz Marcelina Zawisza. "Dwójka" będzie m.in. Joanny Scheuring-Wielgus.
Głosowanie zakończyło się o północy we wtorek. I tak, według informacji PAP szef SLD Włodzimierz Czarzasty ma wystartować z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Wcześniej rozważany był również jego start m.in. z Płocka, skąd kandydował w poprzednich wyborach do Sejmu. Ostatecznie na czele listy w tym okręgu ma się znaleźć szef mazowieckich struktur SLD Arkadiusz Iwaniak.
Na czele łódzkiej listy znajdzie się wiceprezydent miasta oraz lider lokalnych struktur SLD Tomasz Trela. W Kielcach z pierwszego miejsca wystartuje wiceprzewodniczący Sojuszu Andrzej Szejna, w Szczecinie liderem ma być szef regionalnych struktur SLD Dariusz Wieczorek, a w Toruniu - szef zespołu strategicznego w sztabie Lewicy, były prezes TVP Robert Kwiatkowski.
Wiceszefowa SLD Joanna Senyszyn znajdzie się na czele listy Lewicy w Gdyni, a w tzw. obwarzanku podwarszawskim - kandydat SLD na prezydenta Warszawy z ostatnich wyborów samorządowych Andrzej Rozenek.
Liderem listy w Wałbrzychu ma być szef dolnośląskich struktur SLD, były sekretarz generalny partii Marek Dyduch, a w Legnicy - była posłanka Sojuszu Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.
Rzeczniczka prasowa SLD i sztabu wyborczego Lewicy Anna-Maria Żukowska ma wystartować do Sejmu z drugiego miejsca w Warszawie.
Wiosna
Z rekomendacji Wiosny pierwsze miejsca na listach Lewicy do Sejmu mają przypaść m.in. sekretarzowi generalnemu Wiosny Krzysztofowi Gawkowskiemu (w Bydgoszczy), socjologowi Maciejowi Gduli (w Krakowie) oraz Krzysztofowi Śmiszkowi - prawnikowi i aktywiście antydyskryminacyjnemu, a prywatnie partnerowi Roberta Biedronia (we Wrocławiu).
"Jedynki" na listach Lewicy do Sejmu otrzymają również: członkini zarządu Wiosny Anita Sowińska (Piotrków Trybunalski) oraz koordynatorki lokalnych struktur ugrupowania: Anita Kucharska-Dziedzic (Zielona Góra), Katarzyna Ueberhan (Poznań), Beata Maciejewska (Gdańsk) oraz Małgorzata Prokop-Paczkowska (Koszalin).
Z drugiego miejsca toruńskiej listy Lewicy wystartuje posłanka Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus.
Lewica Razem
Sześć "jedynek" na listach Lewicy do Sejmu - w okręgach: warszawskim, katowickim, opolskim, siedleckim, sieradzkim i konińskim - udało się wynegocjować Lewicy Razem. W Warszawie, Katowicach, Opolu i Sieradzu uzyskali je członkowie zarządu tej partii: Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Marcelina Zawisza i Paulina Matysiak. Listę Lewicy w okręgu konińskim otworzy Paulina Nowak, która była liderką listy Razem w okręgu obejmującym Konin także w ubiegłorocznych wyborach do sejmiku wojewódzkiego.
"Jedynka" lewicowego komitetu w Siedlcach przypadła rzeczniczce Lewicy Razem Dorocie Olko. Związana z Wiosną była warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz, której kandydatura do pierwszego miejsca na siedleckiej liście była również brana pod uwagę, ma ostatecznie wystartować z drugiego miejsca w okręgu kieleckim.
Razem przypadnie ponadto sześć "dwójek", w tym dla Julii Zimmermann z zarządu partii w okręgu podwarszawskim oraz w Krakowie dla Darii Gosek-Popiołek, która w zeszłorocznych wyborach samorządowych była kandydatką komitetu współtworzonego przez tę partię na prezydenta Krakowa, oraz 20 "trójek".
Kształ list Lewicy na wybory parlamentarne 2019. Co na to Biedroń?
Kształt zaakceptowanych czołówek list Lewicy skomentował już szef sztabu wyborczego Lewicy i lider Wiosny Robert Biedroń. Podkreślił, że będą one "mocne i różnorodne". - Ta różnorodność będzie chyba największą siłą lewicy, bo do tej pory szła ona do wyborów rozbita - na tradycyjną lewicę, na młodą lewicę bardzo socjalistyczną nawet czasami i taką, która szukała środka i centrum; dzisiaj, po raz pierwszy, wszyscy wyborcy lewicowi mają wybór, na jednej liście - przekonywał.
Biedroń zapewnił, że na lewicowych listach nie zabraknie osób bezpartyjnych, reprezentantów organizacji pozarządowych czy środowisk kobiecych. - To będą listy naprawdę obywatelskie. Jeżeli ktokolwiek dzisiaj w polskiej polityce będzie miał prawo używać słowa 'obywatelskość', to - jak pokażemy w niedzielę - przede wszystkim to prawo należy się Lewicy - stwierdził.
Polityk poinformował również, że w pierwszych trójkach list Lewicy zachowane są parytety i, "w większości", suwak. Zadeklarował jednocześnie, że - choć nie będzie to łatwe - Lewica będzie starała się zagwarantować parytet i suwak na całości swoich list.
Lewicowe "jedynki" w 41 okręgach do Sejmu mają zostać oficjalnie ogłoszone w niedzielę. Jak pisaliśmy wcześniej w WP, na listach wyborczych Lewicy prawdopodobnie nie znajdzie się już miejsce dla Moniki Jaruzelskiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl