Kłopoty Kaczyńskiego i Morawieckiego. Są zawiadomienia do prokuratury
Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przegłosowała skierowanie do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka i Jarosława Kaczyńskiego. Wszystkie zawiadomienia mają związek z wyborami kopertowymi 2020 roku, które się nie odbyły.
Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związane są z organizacją w 2020 roku wyborów kopertowych, które ostatecznie się nie odbyły. Działania komisji to pokłosie przyjęcia raportu końcowego z prac. Komisja przygotowała w sumie 10 zawiadomień do prokuratury. W sumie dotyczą one 19 osób.
Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przegłosowała skierowanie do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez: Mateusza Morawieckiego, Michała Dworczyka, Jarosława Kaczyńskiego, Mariusza Kamińskiego, Elżbietę Witek, Jacka Sasina, Tomasza Szczegielniaka, Artura Sobonia i Marka Zagórskiego.
Dwa wnioski o podejrzeniu popełnienia przestępstwa mają dotyczyć także byłych członków zarządu Poczty Polskiej: Tomasza Zdzikota, Grzegorza Kurdziela, Tomasza Cicirko, Pawła Przychodzienia, Andrzeja Bodzionego i Tomasza Janka, a także byłych członków zarządu PWPW: Macieja Biernata, Piotra Ciompy i Tomasza Sztangi.
Komisja sporządziła też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa byłego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka.
Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przyjęła w czwartek raport ze swoich prac. Za przyjęciem raportu głosowało 6 członków, 4 było przeciw, a 1 poseł wstrzymał się od głosu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości już zapowiedzieli złożenie zdania odrębnego. Teraz sprawozdanie z prac komisji będzie przedstawione na posiedzeniu plenarnym Sejmu przez przewodniczącą komisji Magdalenę Filiks.
Wybory kopertowe. Wcześniej komisja zaprezentowała projekt raportu
Na ostatnim posiedzeniu, które odbyło się pod koniec lipca, komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych zaprezentowała projekt raportu ze swojej działalności, w którym odniosła się do działań organów państwa zaangażowanych w przygotowanie wyborów prezydenckich zaplanowanych na maj 2020 r., które miały się odbyć w trybie korespondencyjnym z powodu pandemii COVID-19.
Komisja zagłosowała wówczas za sporządzeniem 12 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za przygotowanie tych wyborów, w tym prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego.
Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych badała legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19.
Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Polacy czują wielki zawód? Najnowszy sondaż o komisjach śledczych