Wybory już w niedzielę. Do której godziny można oddać głos?
W najbliższą niedzielę, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu. Do której godziny można oddać swój głos? Zobacz, do kiedy są otwarte lokale wyborcze.
Do której można oddać głos?
W najbliższą niedzielę, podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych, lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00.
Zakończenie głosowania o godzinie 21:00 zarządza przewodniczący każdej obwodowej komisji wyborczej.
Co jeśli jeszcze stoisz w kolejce?
Kiedy o godzinie 21:00 zarządzone zostanie zakończenie głosowania, wtedy głos mogą oddać wyłącznie ci wyborcy, którzy przybyli do lokalu wyborczego przed godziną zakończenia głosowania. Jeśli więc staniesz w kolejce przed zakończeniem głosowania, nie musisz się niepokoić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzamy Wybory". Cała prawda o systemie wyborczym w Polsce. Ekspert odsłania karty
Przerwanie głosowania, przedłużenie ciszy wyborczej
W uchwale nr 211/2023 PKW z dnia 25 września w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych podkreślono, że "głosowania nie wolno przerywać, chyba że w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń zostanie ono przejściowo lub trwale uniemożliwione".
Co kryje się pod tym terminem? W rozumieniu dokumentu nadzwyczajnymi wydarzeniami są takie, które realnie uniemożliwiają głosowanie - np. katastrofa budowlana dotycząca budynku, w którym znajduje się lokal wyborczy.
Nadzwyczajnymi wydarzeniami nie jest natomiast np. brak właściwej pieczęci, trudność w dostaniu się do budynku lub lokalu przed rozpoczęciem głosowania czy zapełnienie się urny, czyli okoliczności techniczno-organizacyjne.
O przyczynach uzasadniających zarządzenie przerwy w głosowaniu, jego przedłużenie lub odroczenie komisja powiadamia okręgową komisję wyborczą i za jej zgodą podejmuje stosowną uchwałę. W takiej sytuacji przedłużona zostaje również cisza wyborcza.
Co wydarzy się po godzinie 21?
Niezwłocznie po zakończeniu głosowania obwodowe komisje wyborcze przystąpią do liczenia głosów. Urny wyborcze zostaną otwarte i członkowie każdej komisji obwodowej obliczą liczbę:
- wyborców uprawnionych do głosowania,
- wyborców, którym wydano karty do głosowania,
- wyborców głosujących przez pełnomocnika,
- kart wyjętych z urny, w tym kart nieważnych i ważnych,
- głosów nieważnych, z podaniem przyczyny ich nieważności,
- głosów ważnych oddanych łącznie na wszystkie listy kandydatów,
- głosów ważnych oddanych na poszczególne listy kandydatów,
- głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów z tych list.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski