Cisza wyborcza a referendum. Sprawdź, czego nie wolno robić
15 października odbędą się zarówno wybory do Sejmu i Senatu, jak i referendum ogólnokrajowe. Wiele osób zastanawia się, co z kampanią referendalną w trakcie ciszy wyborczej. Państwowa Komisja Wyborcza mówi jasno o tym, czego nie wolno nam robić.
13.10.2023 06:08
PKW przedstawia wytyczne dotyczące tego, jak wyglądają zasady funkcjonowania w trakcie ciszy wyborczej, która w tym roku jest również ciszą referendalną.
- Kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się dnia 13 października 2023 r. o godz. 24:00
- Od tej chwili, aż do zakończenia głosowania, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych
- Zabronione jest prowadzenie kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie, w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek
- Naruszenia tych zakazów mogą skutkować sankcją karną, w związku z czym będą podlegać ocenie organów ścigania i sądów
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co z zachęcaniem lub zniechęcaniem do udziału w referendum?
- To element kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej.
- Zabronione są wszelkie formy kampanii referendalnej w lokalu komisji obwodowej oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje. W szczególności w dniu głosowania w lokalu wyborczym nie powinny być eksponowane żadne napisy, symbole, obrazy, znaki, także na elementach ubioru, manifestujące poglądy w sprawach politycznych lub społecznych, które kojarzone są z uczestniczącymi w wyborach podmiotami i mogą być przez wyborców odbierane jako forma agitacji wyborczej lub kampanii referendalnej.
- Zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania.
- Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie wymagają usunięcia z przestrzeni publicznej z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej wcześniej rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych. Materiały te nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane.
- W razie stwierdzenia, że na terenie nieruchomości, na którym mieści się lokal wyborczy, znajdują się materiały wyborcze lub referendalne, obwodowa komisja wyborcza obowiązana jest je usunąć.
Do materiałów publikowanych w Internecie mają zatem zastosowanie wszystkie wskazane wyżej zasady.
Państwowa Komisja Wyborcza mówi wprost o karach
Naruszenia wyżej wymienionych zakazów są karalne. Organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej – właściwe są w tych sprawach organy ściągania i sądy.
Co w przypadku osób lub podmiotów, które w okresie od zakończenia kampanii referendalnej aż do zakończenia głosowania w referendum przedstawią do wiadomości publicznej wyniki sondaży lub badań opinii publicznej "dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum, lub wyniki sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania"?
W tym przypadku Ustawa o referendum ogólnokrajowym wskazuje wysokość grzywny, która może zostać założona. Zgodnie z jej zapisami, może ona sięgać od 500 tys. do 1 miliona złotych.
Pytania w referendum
Jakie pytania znajdą się w referendum 2023? Ich treść została przedstawiona przez polityków Prawa i Sprawiedliwości już w sierpniu.
- Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Jak będzie wyglądać karta do głosowania w referendum?
Jak wskazano w Uchwale w sprawie wzorów karty do głosowania oraz nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a w referendum ogólnokrajowym zarządzonym na dzień 15 października 2023 r., karta referendalna będzie miała format A4.
Na górze arkusza zostanie umieszczony podpis "Karta do głosowania w referendum ogólnokrajowym zarządzonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 października 2023 r.". PKW informuje również, że w prawym górnym rogu karty będą wycięte dwa otwory o średnicy 7 mm.
Pod tytułem karty znajdą się cztery pytania referendalne, zaprezentowane w kolejności, określonej w sejmowej ustawie uchwalonej w sierpniu 2023 roku. Pod każdym z pytań umieszczone zostaną dwa warianty odpowiedzi: "TAK" oraz "NIE" wraz z kratkami, w których wyborcy zaznaczą oddany przez siebie głos. Pod pytaniami, które zostaną zadane w referendum 2023, znajdzie się natomiast informacja, w jaki sposób oddać ważny głos.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski