Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zameldowania, korespondencyjnie lub przez pośrednika

Wybory parlamentarne odbędą się już w niedzielę 13 października. Zobacz, jak głosować poza miejscem zamieszkania i kto może oddać swój głos korespondencyjnie lub przez pośrednika.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zameldowania, korespondencyjnie lub przez pośrednika
Źródło zdjęć: © iStock.com

Wybory do Sejmu i Senatu 2019

Wypory parlamentarne zbliżają się wielkimi krokami. Już w niedzielę 13 października Polki i Polacy wybiorą 100 senatorów i 460 posłów. Przypominamy, że swój głos będzie można oddać w lokalu wyborczym odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania (placówki będą otwarte w godzinach od 7 rano do 21 wieczorem). Na miejscu zostanie sprawdzona nasza tożsamość, dlatego należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Może to być zarówno dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, jak i legitymacja studencka. Po odebraniu karty wyborczej należy wstawić znak "X" na kartce, tuż obok wybranego przez z nas jednego kandydata do Sejmu oraz jednego kandydata do Senatu.

Wybory parlamentarne 2019 – jak głosować poza miejscem zameldowania?

Osoby, które w dniu wyborów nie będą przebywać w miejscu zameldowania, nie tracą możliwości głosowania. Mogą wziąć udział w wyborach na trzy sposoby:

  • Przez dopisanie na stałe do rejestru wyborców w danym miejscu. Wniosek o zmianę rejestrów wyborców można złożyć w urzędzie gminy (miasta) lub online za pośrednictwem profilu zaufanego. Ostateczny termin złożenia dokumentu mija 8 października.
  • Przez dopisanie się do spisu wyborców jedynie na wybory do Sejmu i Senatu 2019. Można to dokonać, wypełniając dokument w urzędzie gminy (miasta) lub online za pomocą profilu zaufanego lub e-dowodu. Ostateczny termin złożenia dokumentu mija 8 października.
  • Poprzez uzyskanie świadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wydaje każdy urząd gminy (miasta) odpowiednie dla naszego miejsca zameldowania (trzeba mieć jednak na względzie, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia, urząd nie wystawi duplikatu). Zaświadczenie można uzyskać do 11 października.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019 – jak głosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie?

Możliwość korespondencyjnego głosowania przysługuje osobom niepełnosprawnym. Wniosek o głosowanie należało złożyć najpóźniej 15 dni przed dniem wyborów (do 30 września).

Osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz osoby niepełnosprawne mogą oddać głos przez pośrednika. W tym wypadku odpowiednie głosy należy złożyć w urzędzie gminy (miasta) najpóźniej do 4 października.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)