Trwa ładowanie...

Wybory do PE. Polacy wydali werdykt. Jest nowy sondaż

Z najnowszego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że 32,7 proc. Polaków zagłosowałby na PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. KO uzyskałaby 30,3 proc. głosów, a Trzecia Droga 12,6 proc.

Wybory do PE. Polacy wydali werdykt. Jest nowy sondażWybory do PE. Polacy wydali werdykt. Jest nowy sondażŹródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d15xilz
d15xilz

Z badania wynika, że wybory europejskie w Polsce wygrałoby ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, na które zagłosowałoby 32,7 proc. ankietowanych. Drugie miejsce przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, która uzyskałaby 30,3 proc. głosów. Podium zamyka Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) z poparciem na poziomie 12,6 proc.

W PE znalazłoby się też miejsce dla przedstawicieli Lewicy, którzy zdobyliby 9,6 proc. głosów, a także dla Konfederacji, która mogłaby liczyć na poparcie 8,6 proc. respondentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skala zniszczeń poraża. Tak wygląda hala przy Marywilskiej

Wybory do PE. Nowy sondaż

Ankietowani odpowiedzieli też na pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Parlamentu Europejskiego, czy wziąłbyś w nich udział?".

d15xilz

Odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 36,2 proc. badanych, a "raczej tak" - 8,6 proc. W głosowaniu nie wzięłoby udziału 31,2 proc. respondentów, a "raczej nie" - 20,8 proc.

Z sondażu wynika, że 3,2 proc. pytanych nie ma zdania.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM został wykonany 10-12 maja na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI).

Zmiana lidera. Mamy najnowszy sondaż partyjny

W najnowszym sondażu zrealizowanym przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski ankietowani usłyszeli pytanie, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu.

d15xilz

Liderem jest Prawo i Sprawiedliwość, które w sondażu zdobyło 33,3 proc. głosów. Tuż za tym ugrupowaniem znalazła się Koalicja Obywatelska z 32 proc. poparcia. Podium zamyka Trzecia Droga z 11,6 proc. głosów.

Następne miejsca zajęłaby Konfederacja - 9,8 proc. i Lewica - 9 proc. 4,2 proc. badanych uznało, że trudno powiedzieć, na kogo oddaliby swój głos, a 0,1 proc. uznało, że wybrałoby inny komitet niż te wskazane w badaniu.

Jak wskazała WP, w porównaniu z ostatnim badaniem tej sondażowni doszło do zmiany lidera. W kwietniu najwięcej głosów zdobyła KO, którą wskazało 32,6 proc. ankietowanych. Po piętach KO deptał PiS, na który zagłosowałoby 32,1 proc. badanych. Na podium - ze znaczną stratą do prowadzącej dwójki - zmieściła się także Trzecia Droga, na którą głos oddałoby 12,1 proc. respondentów. Kolejne miejsca wówczas zajęły Lewica (8,6 proc. głosów) oraz Konfederacja (7,6 proc. głosów).

d15xilz

Sondaż przeprowadzono 10-12 maja br., metodą CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15xilz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15xilz
Więcej tematów