PolitykaWybory do Europarlamentu 2019. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Wybory do Europarlamentu 2019. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Głosowanie w wyborach do Europarlamentu 2019 rozpocznie się 26 maja. Każdy Polak, który ukończył 18. rok życia, ma prawo oddać głos na jednego z ponad 800 kandydatów. Sprawdź, jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce i za granicą.

Wybory do Europarlamentu 2019. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Głosowanie w miejscu zameldowania

Na terenie Polski głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogą osoby, które posiadają czynne lub bierne prawo wyborcze, czyli ukończyły 18 lat i nie są ubezwłasnowolnione. Wybory do Europarlamentu 2019 odbędą się 26 maja i to właśnie wtedy należy udać się do lokali wyborczych, które będą otwarte od 07.00 do 21.00. Głosując w miejscu zameldowania, nie trzeba przechodzić żadnej dodatkowej rejestracji. Wystarczy stawić się w niedzielę w lokalu wyborczym, który należy do obwodu naszego zameldowania, z ważnym dowodem osobistym lub paszportem.

Jeśli dane nazwisko widnieje w spisie wyborców, otrzymasz kartę do głosowania. Ważna karta w nagłówku będzie posiadała napis: "Karta do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019". W lewym górnym rogu powinien znaleźć się numer okręgu wyborczego. Poniżej wydrukowane są listy z kandydatami, zaś w tytule każdej z nich znajduje się nazwa komitetu wyborczego oraz numer listy, do której on przynależy. W prawym dolnym rogu powinien być stempel Obwodowej Komisji Wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci Okręgowej Komisji Wyborczej.

Aby głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 był ważny, należy odnaleźć listę komitetu, na który chcemy zagłosować, następnie trzeba postawić "x" w okienku przy nazwisku wybranego przez nas kandydata. Możemy oddać głos tylko na jedną osobę z wybranej listy, a prawidłowo postawiony "x" to dwie przecinające się linie w obrębie wyznaczonego kwadratu.

Głos w wyborach do Europarlamentu będzie nieważny, gdy:

  • postawimy krzyżyk poza obrębem wyznaczonego miejsca,
  • postawimy więcej niż 1 krzyżyk na wybranej liście,
  • oddamy pustą kartę do głosowania.

Sprawdź, jak oddać głos na karcie do głosowania:

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Głosowanie poza miejscem zameldowania

Państwowa Komisja Wyborcza daje swoim obywatelom możliwość głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego poza miejscem zamieszkania. Można skorzystać z trzech możliwości:

Wpisanie do rejestru wyborców

Złożenie pisemnego wniosku o wpisanie do rejestru wyborców będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które na stałe mieszkają poza miejscem zameldowania. Jeżeli skorzystamy z takiej opcji w wyborach do PE, nie będziemy musieli się martwić o rejestrację podczas następnych wyborów.

Podanie można złożyć zarówno osobiście (w Urzędzie Gminy), jak i przez internet przy użyciu Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) nie później niż do 21 maja. Warto pamiętać, że nasze nazwisko może widnieć tylko w jednym rejestrze, więc zostanie ono automatycznie usunięte ze spisu w miejscu zameldowania.

Dopisanie do rejestru wyborców

Jest to opcja tymczasowa i będzie ważna tylko podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego 2019. Aby dopisać się do rejestru wyborców, należy podać dokładny adres tymczasowego pobytu. Podanie w tej sprawie składamy w Urzędzie Gminy, w której będziemy przebywać 26 maja, najpóźniej na 5 dni przed wyborami do PE. Wniosek można również przedłożyć drogą elektroniczną, na stronie rządowej: obywatel.gov.pl.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania z Urzędu Gminy, w której mieszkamy, umożliwia oddanie głosu na terenie całej Polski, Unii Europejskiej oraz na polskich statkach morskich. Wzór podania można pobrać ze strony naszego UG lub napisać je samodzielne. Należy pamiętać o umieszczeniu imienia oraz nazwiska, numeru PESEL, adresu zamieszkania, własnoręcznego podpisu oraz formułki: "Proszę o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w obwodzie miejsca pobytu w wyborach do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na dzień 26 maja 2019 r." Wniosek można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Aby być uprawnionym do głosowania do PE, wystarczy zabrać zaświadczenie o prawie do głosowania do lokalu wyborczego, w którym chcemy oddać głos i pokazać je członkom Obwodowej Komisji Wyborczej.

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Głosowanie za granicą

Obywatele Polski, którzy posiadają czynne lub bierne prawo wyborcze, mogą oddać głos w wyborach do Europarlamentu 2019 w innym kraju Unii Europejskiej. Obywatele mieszkający bądź przebywający w państwie członkowskim mogą głosować na kandydata startującego w Polsce lub na osobę ubiegającą się o mandat europosła w kraju swojego pobytu. Jednakże należy pamiętać, że w wyborach można głosować tylko raz.

Aby zagłosować na kandydata startującego w Polskich wyborach, należy posiadać ważny polski paszport lub dowód osobisty i wpisać się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula. Wniosek można złożyć ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: ewybory.msz.gov.pl, nie później niż do 23 maja.

Jeżeli chcemy głosować na kandydata z kraju naszego pobytu, należy przestrzegać ordynacji wyborczej, która obowiązuje na terenie danego państwa. Zazwyczaj wiąże się to z wpisaniem do rejestru wyborców. W niektórych państwach wspólnoty wpis następuje automatycznie po zarejestrowaniu tam swojego pobytu.

Warto pamiętać o tym, że w Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Grecji i Luksemburgu wybory do Parlamentu Europejskiego są obowiązkowe, a za złamanie przymusu wyborczego grożą kary w postaci grzywny lub aresztu. Jeśli figurujesz w spisie obywateli któregokolwiek z wymienionych państw, musisz zagłosować w wyborach do PE.

Więcej informacje na temat przepisów wyborczych obowiązujących w danym europejskim kraju znajdziesz tutaj: europa.eu.

Czy można głosować w wyborach do Europarlamentu 2019 spoza Unii Europejskiej? Lokale do głosowania są tworzone dla Polaków na całym świecie. Jedynym warunkiem jest minimalna liczba obywateli naszego kraju przebywających na terenie danego obwodu wyborczego i wynosi ona 15 osób. Aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy lokal wyborczy, wystarczy skontaktować się z konsulatem.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)