Wybory 2023. Czy na karcie do głosowania można coś dopisać?

Jesienią 2023 roku odbędą się w Polsce wybory do parlamentu. Obywatele podczas głosowania zdecydują, kto otrzyma mandat poselski i senatorski. Czy na karcie do głosowania można robić dopiski? Kwestię wyjaśnia Kodeks wyborczy.

Czy na karcie do głosowania można coś napisać? Wybory parlamentarne 2023
Czy na karcie do głosowania można coś napisać? Wybory parlamentarne 2023
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto

Podczas wyborów parlamentarnych 2023 Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. By głosy oddane na kartach wyborczych były ważne, muszą zostać oddane w prawidłowy sposób. Czy dopisanie czegoś na kartach do głosowania je unieważnia?

Wybory parlamentarne 2023. Wpływ dopisków na karcie do głosowania na ważność głosu

Osoby, które wezmą udział w wyborach do Sejmu i Senatu otrzymają dwie karty do głosowania, na których znajdą się nazwiska kandydatów do Izby wyższej i Izby niższej parlamentu. Czy wykonanie na nich dopisku, rysunku lub notatki wpłynie na ważność oddanego głosu? Jak wskazuje Kodeks wyborczy - nie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.

Artykuł 41. KW wskazuje bowiem, że "dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych znaków, lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią, nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu".

Jak głosować w wyborach parlamentarnych?

Warto jednak zwrócić uwagę, że za głos ważny uznaje się znak "X", czyli dwie, przecinające się kreski, postawione w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, za nieważne uznaje się natomiast głosy, jeżeli:

  • na karcie do głosowania postawiono znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów albo nie postawiono tego znaku w kratce z lewej strony obok nazwiska żadnego kandydata z którejkolwiek z list na karcie do głosowania
  • znak "X" postawiono w kratce z lewej strony wyłącznie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście kandydatów, której rejestracja została unieważniona
  • zostały oddane na nieoficjalnych kartach głosowania lub nieopatrzonych pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.

Zgodnie z decyzją rządu, 15 października 2023 odbędzie się również ogólnopolskie referendum. Osoby, które wyrażą chęć udziału w nim, będą mogły pobrać dodatkową, trzecią kartę do głosowania. Natomiast ci, którzy nie będą chcieli w nim uczestniczyć, powinni ten fakt zgłosić obwodowej komisji wyborczej, zaznaczając, że nie pobierają oni karty referendalnej. Aby wynik referendum był wiążący, musi wziąć w nim udział co najmniej 50 procent wyborców.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)