Trwa ładowanie...
Lech Wałęsa

Wybory 2020. Prezydent Lech Wałęsa ma kolejny pomysł. "Zmieńmy system"

Lech Wałęsa po raz kolejny nie daje o sobie zapomnieć. Były prezydent w najnowszym wywiadzie po raz kolejny w ciągu ostatnich 30 lat proponuje zmianę systemu. - Trzeba wprowadzić system prezydencki i rządzić dekretami - grzmi były laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Share
Wybory 2020. Prezydent Lech Wałęsa ma kolejny pomysł. "Zmieńmy system"
Źródło: Getty Images
d26gfaa

Według Lecha Wałęsy taki system rządów usprawniłby podejmowanie decyzji w czasach kryzysu. - Porozumienia zawsze są lepsze niż nieporozumienia, ale to, co się stało w sprawie wyborów, jest fatalne - przyznał w rozmowie z "Super Expresem" legendarny przywódca NSZZ "Solidarność". - Tylko wprowadzenie systemu prezydenckiego i rządzenie dekretami przez 4 lata. To byłoby najlepsze - dodaje był polityk z Gdańska.

To nie pierwszy raz, kiedy Wałęsa lansuje "rządy dekretowe". Po upadku systemu komunistycznego w Polsce były prezydent proponował kolejnym szefom rządów wprowadzenie do ich uprawnień "dekretów". Tłumaczono to wtedy przyśpieszeniem koniecznych reform rynkowych. Kilkanaście miesięcy później Wałęsa postulował "prezydenckie rządy dekretowe" podczas słynnego obiadu z dowództwem wojskowym na poligonie w Drawsku Pomorskim. Wtedy - według relacji uczestników - były prezydent miał "wymachiwać postulatami dekretów, dzięki którym będzie puszczał przeciwników w skarpetkach".

d26gfaa

O nowe (szersze) uprawnienia prezydenckie chciał wystąpić także Andrzej Duda. W poprzedniej kadencji parlamentu złożył wniosek o przeprowadzenia referendum m.in. w sprawie zmiany systemu politycznego (np. na prezydencki). Oprócz tej kwestii, pojawiło się 14 innych pytań. Senat nie wyraził zgody na przeprowadzenie referendum, wniosek upadł głosami PiS.

Obecnie - na mocy nowelizacji prawa związanego z walką koronawirusem - dekretami na Węgrzech rządzi Wiktor Orban. Nowe prawo jest jednak mocno niejasne, przez co budzi obawy, czy będzie wykorzystywane tylko w dobrej wierze. Obawy według budapesztańskiej legislacji wyraziła m.in. Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ataki na Łukasza Szumowskiego. Gdzie jest Andrzej Duda?

d26gfaa

Podziel się opinią

Share
d26gfaa
d26gfaa
Więcej tematów