Trwa ładowanie...
d36dvyv

Wybory 2020. Pakiet wyborczy na wycieraczce? Tak może wyglądać głosowanie korespondencyjne

Wiadomo już, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a część uprawnionych do głosowania będzie mogła oddać swój głos korespondencyjnie. Jak będą wyglądały wybory kopertowe? Znamy już szczegóły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Tak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne
Wybory prezydenckie 2020. Tak będzie wyglądać głosowanie korespondencyjne (NurPhoto via Getty Images)
d36dvyv

RMF24 dotarło do projektu rozporządzenia, w którym zapisane są szczegóły udziału w wyborach prezydenckich w formie korespondencyjnej. Możliwość oddania głosu korespondencyjnie przewidziana jest przede wszystkim dla osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia chęć udziału w głosowaniu korespondencyjnym należy zgłosić najpóźniej na 12 dni przed wyborami do urzędu gminy, w którym jesteśmy wpisani do spisu wyborców. Zgłoszenia będzie można dokonać ustnie, pisemnie lub elektronicznie. Pakiety wyborcze zostaną dostarczone pod nasze drzwi nie później niż 5 dni przed głosowaniem.

Wybory 2020. Pakiet wyborczy na wycieraczce

Pakiet wyborczy zostanie dostarczony dosłownie pod nasze drzwi. W celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom zajmującym się dostarczaniem, koperty z pakietami będą zostawiane pod drzwiami. Wyborca będzie miał 3 minuty na ich odbiór. Jeżeli tego nie zrobi, pakiet zostanie zabrany przez komisję, a głosujący otrzyma awizo.

d36dvyv

Natomiast, jeżeli wyborca odbierze pakiet, będzie mógł od razu oddać swój głos. Na wypełnienie karty do głosowania, formularza o samodzielnym oddaniu głosu i zapakowanie kopert będzie miał nie więcej niż 10 minut. Gotowy pakiet będzie mógł wrzucić do mobilnej skrzynki, którą przyniesie ze sobą komisja.

Gdyby jednak wyborca nie zdecydował się oddać głosu na miejscu, będzie miał na to możliwość również w późniejszym terminie. Będzie to można zrobić w urzędzie gminy (najpóźniej na 2 dni przed głosowaniem) lub w specjalnych skrzynkach (w dniu głosowania).

Zobacz wideo: Jarosław Gowin: na 99 proc. marszałek Witek ogłosi, że wybory odbędą się 28 czerwca

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36dvyv

Podziel się opinią

Share

d36dvyv

d36dvyv
Więcej tematów