Trwa ładowanie...

Wybory 2020 na nowo. Sejm uchwalił ustawę. Co się zmienia?

Wybory prezydenckie 2020. Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Wcześniej głosowano nad poprawkami. Co się zmienia?

Wybory 2020 na nowo. Sejm uchwalił ustawę. Co się zmienia?Źródło: PAP
d2s1mhy

Wybory 2020 - wciąż nie wiadomo kiedy się odbędą. W wypowiedziach polityków pada data czerwcowa. Drugie pytanie dotyczy tego, na jakich zasadach będziemy głosować. O tym we wtorek wieczorem zdecydowali posłowie. Z Sejmu uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu.

Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego została uchwalona przez Sejm. Głosowało 458 posłów, za było 244, przeciw - 137, wstrzymało się 77. Było to poprzedzone burzliwą debatą i głosowaniem nad poprawkami.

Sejm przyjął 22 poprawki do ustawy. Jakie? Głównie te autorstwa PiS, jedną zaproponowaną przez Lewicę. Posłowie zdecydowali m.in., że marszałek Sejmu może po zasięgnięciu opinii ministra zdrowia i PKW zmienić terminy wykonania czynności wyborczych, mając na względzie sytuację epidemiczną na obszarze całego kraju bądź jego części. Wcześniej w projekcie był zapis brzmiący "marszałek Sejmu może zmienić te terminy na wniosek ministra zdrowia".

Zobacz też: Wybory 2020. Gdzie jest prezydent? Roman Giertych odpowiada. Ma radę dla rywalki Andrzeja Dudy

Co więcej, teraz minister zdrowia mógłby, po zasięgnięciu opinii PKW, zarządzić głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej jednej gminy lub jej części, uwzględniając sytuację epidemiczną na tym terenie.

d2s1mhy

Wybory 2020. Kolejne przyjęte poprawki

Teraz Sąd Najwyższy ma na rozstrzygnięcie o ważności wyboru prezydenta miałaby 21, a nie jak dotąd 30 dni od dnia podania wyników wyborów do publicznej wiadomości przez PKW. Kolejna przyjęta poprawka mówi o tym, że Poczta Polska zapewni odpowiednią liczbę nadawczych skrzynek na terenie każdej gminy.

Zmieniono też przepisy dotyczące lokalnych włodarzy. Wykreślono: "wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie musiał wyposażyć w środki ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii koronawirusa wszystkich członków obwodowej komisji wyborczej".

Kolejna poprawka mówi o tym, że jeżeli właściwa okręgowa komisja wyborcza nie uzyska wyników głosowania za granicą w ciągu 48 godzin od zakończenia głosowania w obwodach głosowania za granicą, głosowanie w tych obwodach uznaje się za niebyłe. Dotychczas była mowa o 24 godzinach.

d2s1mhy

Poprawka Lewicy, która jako jedyna została przyjęta przez Sejm poza tymi autorstwa PiS, zakłada, że szkolenia dla członków obwodowych komisji wyborczych odbywają się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2s1mhy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2s1mhy
Więcej tematów