Trwa ładowanie...
d7x65v4

Wybory 2020. Michał Dworczyk: uchwała PKW została opublikowana

Wybory 2020. - Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie głosowania została opublikowana w poniedziałek - poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory 2020. Michał Dworczyk: uchwała PKW została opublikowana
Wybory 2020. Michał Dworczyk: uchwała PKW została opublikowana (PAP)
d7x65v4

- Uchwała została opublikowana i od dziś płynie 14-dniowy termin - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk, szef KPRM. Chodzi o uchwałę PKW o tym, że wybory prezydenckie 10 maja się nie odbyły. To oznacza, że marszałek Sejmu powinna w ciągu najbliższych 14 dni ogłosić termin wyborów.

- W sobotę otrzymaliśmy ekspertyzę, kolejną, potwierdzającą, że można uchwałę opublikować - mówił Dworczyk, pytany o zwłokę w publikacji. - Rząd nie przewiduje działań przekraczających przepisy. Planujemy jak najszybciej przyjąć ustawę - stwierdził szef kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę Cezary Tomczyk (KO) przekazał, że jego ugrupowanie złoży w poniedziałek zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego w związku z brakiem publikacji uchwały PKW. Tomczyk stwierdził, że to premier "utrudnia dzisiaj w Polsce przeprowadzenie wyborów".

d7x65v4

Zobacz wideo: Wybory 2020. Rafał Trzaskowski krytykuje Andrzeja Dudę. "Prezydent nie podejmuje prawdziwych działań"

Po tym, jak 10 maja wybory prezydenckie się nie odbyły się, Kodeks wyborczy nakazuje marszałkowi Sejmu ponowne zarządzenie wyborów nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw.

Uchwała PKW została opublikowana dopiero w poniedziałek, po niemal 22 dniach od 10 maja.

d7x65v4

Wybory 2020. Ustawa w Senacie

Tymczasem senackie komisje mają w poniedziałek wrócić do rozpatrywania nowej ustawy dotyczącej tegorocznych wyborów prezydenckich. Dokument trafił do izby wyższej parlamentu 13 maja. Zgodnie z ustawą głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie.

Ustawa daje prawo startu nowym kandydatom i zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7x65v4

Podziel się opinią

Share

d7x65v4

d7x65v4
Więcej tematów