Trwa ładowanie...
d316qsw

Wybory 2020 i zmiana kandydata. Niemiecki dziennik pisze o Rafale Trzaskowskim

Wybory prezydenckie 2020. O tym, że doszło do zmiany kandydata PO, piszą nie tylko polskie media. "Rafałowi Trzaskowskiemu trudno będzie zdobyć poparcie w małych miastach i na wsi" - ocenia niemiecki "Sueddeutsche Zeitung".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski jest nowym kandydatem PO
Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski jest nowym kandydatem PO (GETTY)
d316qsw

Niemiecki dziennik pisze w sobotę, że nominacja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na nowego kandydata PO w wyborach prezydenckich była nieoczekiwana. Jak wskazuje, wcześniej PO nakłoniła dotychczasową kandydatkę Małgorzatę Kidawę-Błońską do rezygnacji ze startu "z powodu katastrofalnych wyników sondaży".

Warszawski korespondent gazety Florian Hassel odnotowuje, że jeszcze na początku roku Kidawa-Błońska plasowała się w sondażach tuż za starającym się o reelekcję prezydentem Andrzejem Dudą. "Jednak w czasie koronakryzysu, gdy wprowadzono restrykcje w poruszaniu się i kampania wyborcza była niemożliwa, Duda był promowany w kontrolowanej przez partię telewizji państwowej jako jedyny kandydat" - pisze.

Jak przypomina, Kidawa-Błońska wezwała do bojkotu wątpliwych pod względem prawnych wyborów prezydenckich, wyznaczonych pierwotnie na 10 maja. "Ale też zdaniem wielu w jej własnej partii, jej kampania wyborcza była łagodna i bez wyrazu. Na dodatek Kidawa-Błońska często była w cieniu urzędującego od końca stycznia nowego szefa PO Borysa Budki" - relacjonuje "Sueddeutsche Zeitung", dodając, że najnowsze sondaże dawały jej mniej niż 5 procent poparcia.

d316qsw

Wybory 2020. Konfrontacyjny kandydat

"Teraz na jej miejsce PO wystawia do wyścigu kandydata o jednoznacznie konfrontacyjnym profilu" - pisze dziennik o Trzaskowskim. Przypomina, że w wyborach na prezydenta Warszawy w 2018 roku wygrał w cuglach z przewagą ponad 25 punktów procentowych nad prominentnym kandydatem PiS Patrykiem Jakim. "Od tamtego czasu Trzaskowski uchodził za rezerwowego kandydata PO na najwyższy urząd w państwie" - pisze "SZ".

Według dziennika Trzaskowski jest wprawdzie bardzo popularny w Warszawie, ale Duda w ciągu minionych pięciu lat swojej prezydentury "troszczył się o swych zwolenników wśród Polaków w małych miastach i na wsiach, którzy czują się dyskryminowani przez polityków w stolicy". "Trzaskowski musiałby dopiero zdobyć ich poparcie, co jest trudnym zadaniem, szczególnie, że dalej obowiązuje zakaz demonstracji i imprez masowych" - zauważa Hassel, dodając, że data nowych wyborów prezydenckich nie została jeszcze wyznaczona.

Przeczytaj również:
Europa boi się bogatych Niemców. Chodzi o gigantyczną pomoc dla firm
Europosłowie: UE potrzebuje dwóch bilionów euro na odbudowę

d316qsw

Podziel się opinią

Share

d316qsw

d316qsw
Więcej tematów