Wyborczy sondaż CBOS: cztery partie w sejmie
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w połowie marca, wygrałaby Platforma Obywatelska z poparciem 42 proc.; drugie miejsce zajęłoby PiS z poparciem 29 proc. - wynika z sondażu CBOS, przekazanego PAP w czwartek. Do Sejmu weszłyby także: SLD (7 proc.) oraz PSL (5 proc.).
42 proc. poparcia dla PO oznacza spadek o 4 pkt proc. w porównaniu z badaniem z poprzedniego tygodnia - podaje ośrodek. Z kolei notowania PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską)
wzrosły o 2 pkt. proc.
Do Sejmu weszłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej, który minimalnie poprawił swój wynik sprzed tygodnia (7 proc., wzrost o 1 pkt). Nie zmieniło się poparcie dla Polskiego Stronnictwa Ludowego (5 proc.).
Nieznacznie pogorszyły się notowania Koalicji Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja - KORWiN (3 proc., spadek o 1 punkt).
Na poziomie 1 proc. poparcie utrzymały Twój Ruch i Kongres Nowej Prawicy. 1 proc. poparcia ma także Polska Partia Pracy - Sierpień '80 (1 proc., spadek o 1 punkt). Poparcie Ruchu Narodowego spadło poniżej 1 proc.
Zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu deklaruje 54 proc. dorosłych Polaków (spadek o 7 punktów procentowych). Zwiększył się (o 3 punkty) odsetek badanych twierdzących, że na pewno nie wzięliby udziału w wyborach do parlamentu (22 proc.); o tyle samo wzrósł odsetek osób niezdecydowanych, czy w wyborach uczestniczyć (23 proc.).
9 proc. ankietowanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach parlamentarnych, nie potrafiło określić swoich preferencji partyjnych. Grupa osób zamierzających pójść na wybory, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć, wzrosła o 5 pkt. proc.
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11-18 marca na liczącej 1052 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.