Trwa ładowanie...
dfhpoie

Wybór wielkich władz "małych ojczyzn"


46 830 radnych wybieramy w niedzielnych wyborach samorządowych. Głosować możemy w godzinach od 6 rano do 20 wieczorem. Oddając ważne karty do głosowania jednocześnie dokonamy wyboru na 4-letnią kadencję do trzech szczebli samorządu terytorialnego – gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Samorządy mają ogromy wpływ na lokalne życie publiczne, m.in.: finansowanie szkół, dróg oraz szpitali.

dfhpoie
dfhpoie

W tym roku, po raz pierwszy w wyborach samorządowych, 2,5 tysiąca wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będziemy wybierać bezpośrednio. W wyborach wygra ten, kto zdobędzie ponad połowę głosów. Jeśli nikomu to się nie uda, odbędzie się druga tura - przejdą do niej dwaj kandydaci, którzy zdobyli największe poparcie w pierwszym głosowaniu. Oprócz nich wybierzemy prawie 47 tysięcy radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Wyborcy będą głosować, by wybrać 46 830 radnych, w tym:

  1. 38.233 radnych w 2.478 gminach (w tym do rad dzielnic Warszawy - 384);
  1. 1.745 radnych w 65 miastach na prawach powiatu (w tym Warszawa jako jedna gmina);
  1. 6.296 radnych sejmików w 315 powiatach (ziemskich);
  1. 561 radnych do 16 sejmików wojewódzkich;
  1. wybierani będą także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w 2 489 gminach.
dfhpoie

Tegoroczne wybory samorządowe są bardziej skomplikowane od dotychczasowych. Uchwalone w ostatniej chwili ustawy samorządowe oraz zmiany w ordynacji wyborczej zawierają czasem sprzeczności i niedopowiedzenia, stwarzające poważne trudności interpretacyjne często kłopotliwe dla wyborców. Dlatego przed głosowaniem warto wcześniej zapoznać się z procedurami wyborczymi.

27 października jednocześnie dokonamy wyboru na 4-letnią kadencję do trzech szczebli samorządu terytorialnego – gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wyborcy dostaną trzy karty do rad oraz listę z kandydatami na wójta, burmistrza albo prezydenta. Po raz pierwszy będziemy bezpośrednio wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jeżeli kandydat uzyska w pierwszej turze głosowania więcej niż 50% ogólnej liczby głosów, zostaje wybrany wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta. Wtedy nie przeprowadza się drugiej tury głosowania.

Jeśli żadnemu z kandydatów nie uda się w pierwszej turze głosowania zdobyć więcej niż 50% ogólnej liczby głosów, druga tura przypadająca 10 listopada, wyłoni wójta, burmistrza albo prezydenta. W drugiej turze może wystartować dwóch kandydatów z największym poparciem w pierwszej turze. O wyborczym wyniku zdecyduje już zwykła większość.

Władze lokalne - to typ władz, mających zdolność do podejmowania decyzji i tworzenia reguł odnoszących się do zachowania ludzi zamieszkujących określoną część terytorium państwa. Istnienie władzy lokalnej jest przejawem decentralizacji państwa, oznaczającej podział zadań między centrum i poszczególne szczeble samorządu. Przedstawiciele władzy lokalnej - niezależnej od rządowej administracji lokalnej - ponoszą odpowiedzialność za sprawy publiczne na swoim terenie.(mdz)

Zobacz także:
www.pkw.gov.pl

dfhpoie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfhpoie
Więcej tematów