Trwa ładowanie...

"Wulkan Ognia" w Gwatemali znów aktywny

Wulkan Ognia (Volcán de Fuego) na południu Gwatemali znów aktywny. Z krateru wypływa lawa, wulkan wyrzuca chmury popiołu, które opadają na okoliczne miejscowości. Według lokalnej obrony cywilnej, mogą także dotrzeć do stolicy kraju, która jest oddalona od wulkanu o około 45 kilometrów.

"Wulkan Ognia" w Gwatemali znów aktywnyŹródło: AFP
d270wfl
d270wfl

To już druga jego erupcja w tym roku. Specjaliści twierdzą, że aktywność wulkanu już się ustabilizowała, po gwałtownej fazie wstępnej, która trwała 13 godzin. Wulkan Ognia ma wysokość 3763 metrów, wyrzucał popioły na cztery i pół kilometra. Języki lawy spłynęły na długość tysiąca sześciuset metrów.

Według Narodowego Instytutu Sejsmologii, Wulkanologii, Meteorologii i Hydrologii Gwatemali, doszło do kilku erupcji wulkanu o średniej i dużej sile.

Volcán de Fuego to najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej. Jego wybuch w 1773 spowodował trzęsienie ziemi, które zniszczyło miasto Antigua Guatemala. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1979 roku.

Na terenie Gwatemali, oprócz Fuego znajdują się dwa inne aktywne wulkany: Santiaguito na zachodzie kraju oraz Pacaya na południu.

Oprac. Adam Hrynkiewicz

d270wfl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270wfl
Więcej tematów