"Wszystko na to wskazuje". Szef GIS o Gorączce Zachodniego Nilu

- Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszym potwierdzonym, rodzimym przypadkiem Gorączki Zachodniego Nilu - przekazał Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Jak jednak podkreślił, wciąż trwa "potwierdzanie szczegółowych informacji".

Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski
Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Obara
oprac. ALW

O sprawie poinformował Główny Inspektor Sanitarny doktor Paweł Grzesiowski na antenie Jedynki Polskiego Radia.

"Osoba nie wyjeżdżała w tereny tropikalne"

- W tej chwili jesteśmy jeszcze w trakcie potwierdzenia szczegółowych informacji, ale wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszym potwierdzonym, rodzimym przypadkiem choroby zachodniego Nilu - przekazał.

Jak dodał, sytuacja ta "dotyczy osoby dorosłej, która nie wyjeżdżała w tereny tropikalne, więc istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zaraziła się w Polsce od chorego komara, który wcześniej wypił krew chorego ptaka".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cechy jednolitego rynku UE. Eksperci o barierach i możliwościach dla Polski

Jak przekazano na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Gorączka Zachodniego Nilu to odzwierzęca choroba wirusowa. Głównym siedliskiem wirusa są ptaki. Do zakażenia dochodzi przede wszystkim poprzez ukąszenie komarów, w wyjątkowych sytuacjach źródłem zakażenia mogą być krew lub tkanki pochodzące od zakażonego człowieka (transfuzja krwi, transplantacja organów). Wirusem gorączki zachodniego Nilu nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk.

W komunikacie GIS podano też, że zgodnie z szacunkami około 80 proc. zakażeń przebiega bezobjawowo. Jednak w przypadku zakażenia objawowego, gdy nie doszło do zajęcia układu nerwowego, występuje m.in. gorączka, uczucie zmęczenia, bóle głowy, osłabienie mięśniowe, kłopoty z koncentracją.

Pomiędzy 5. a 12. dniem od wystąpienia pierwszych objawów może pojawić się wysypka grudkowa. Gdy dochodzi do zajęcia układu nerwowego - w postaci inwazyjnej - u chorego występuje gorączka wraz z objawami takimi jak ostre zaburzenia świadomości, zaburzenia czucia i odruchów, sztywność karku czy drgawki.

Czynnikami ryzyka wystąpienia inwazyjnej postaci choroby jest nie tylko starszy wiek, ale też między innymi płeć - bardziej narażeni są mężczyźni.

Czytaj też:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (156)