Szykuje się przełom? Budują sojusz, żeby wysłać żołnierzy do Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]
Sobota to 745. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Francja tworzy sojusz krajów gotowych rozmieścić swoich żołnierzy na Ukrainie - pisze Politico. Minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejourne podczas swojej wizyty na Litwie zasugerował, że zagraniczne wojska mogłyby m.in. pomóc Ukrainie w rozminowywaniu. - Rosja nie może mówić nam, jak powinniśmy pomagać Ukraińcom w nadchodzących miesiącach czy latach. Nie powinna ustanawiać czerwonych linii - stwierdził. Z kolei szef brytyjskiej dyplomacji jest zdania, że zachodnie kraje nie powinny wysyłać żołnierzy do Ukrainy, nawet w celach szkoleniowych. Według niego umieszczenie misji zagranicznej na Ukrainie stworzy cele dla Rosji. - Musimy unikać tworzenia oczywistych celów dla Putina - stwierdził David Cameron w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Stany Zjednoczone pod koniec 2022 roku przygotowywały się na ewentualny atak nuklearny Rosji na Ukrainę - wynika z ustaleń dziennikarza CNN. Obawiano się, że może to być odpowiedź na utratę Chersonia.
- Były prezydent Dmitrij Miedwiediew przedstawił mapę rozbiorów Ukrainy, która wywoła konsternację nawet wśród rosyjskich dowódców. - Prędzej czy później zjednoczymy się. Dlaczego mielibyśmy coś komuś oddawać? - skomentował jeden z rosyjskich generałów.
- W sieci krąży nagranie z Ukrainy przedstawiające zatrzymanie 34 osób, które - jak podają media - unikały poboru do wojska. Straż Graniczna opublikowała komunikat w tej sprawie. "W trakcie zatrzymania sprawcy zachowywali się wyzywająco. Funkcjonariusze organów ścigania musieli zastosować środki oddziaływania fizycznego" - tłumaczą służby.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Szef biura prasowego Watykanu wyjaśnił kontrowersyjną wypowiedź Franciszka dot. Ukrainy. - Papież prosi kraj o odwagę negocjacji - zaznaczył Matteo Bruni cytowany przez portal Vatican News.
"W północnej Finlandii, Szwecji i Norwegii trwają zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe Nordic Response-24" - informuje WarNewsPL.
W Ukrainie w sobotę obchodzono 210. rocznicę urodzin bohatera narodowego tego państwa, poety Tarasa Szewczenki. Jak co roku przyznano nagrody imienia wieszcza, najważniejsze wyróżnienia dla twórców ukraińskiej kultury. Laureatami zostali m.in. piosenkarka Dżamała i twórcy dokumentu "20 dni w Mariupolu".
W ceremonii wręczenia nagród wziął udział prezydent Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Oleną.
- W czasach wojny, nawet bardziej niż w czasach pokoju, wszyscy musimy pamiętać o znaczeniu kultury. (…) A ludzie kultury mają znaczenie, ponieważ opowiadają historię Ukrainy, zachowują pamięć o wszystkim, co naród ukraiński znosi, ożywiając to, co daje ludziom siłę - powiedział Zełenski podczas uroczystości.
Ukraiński dziennikarz Denis Kazanski opublikował w sieci film przedstawiający, jak z lotu ptaka wygląda obecnie Bachmut w obwodzie donieckim. Miasto zostało całkowicie zniszczone.
Nagranie z ukraińskiego frontu.
Obwód chersoński. Zdjęcie budynku, w który kilka godzin temu uderzyła rosyjska bomba.
Nad elektrownią jądrową i lotniskiem w Szwecji pojawiły się tajemnicze drony. Sprawę bada policja. Magnus Christiansson ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie zaznaczył, że może mieć to związek z akcesją kraju do NATO.
Czytaj więcej:
Rosyjskie ministerstwo obrony narodowej twierdzi, że około godziny 22:00 (czasu moskiewskiego - przyp. red.) w obwodzie białogrodzkim zestrzelono bezzałogowca.
Minister Sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska zapowiedział przekazanie Radzie projektu ustawy o mobilizacji więźniów - informuje Kanał24.ua.
Pomimo głoszonej przez Belgrad polityki neutralności militarnej, Serbia jest od 2006 roku członkiem programu "Partnerstwo dla Pokoju", postrzeganego jako pierwszy krok w kierunku członkostwa w NATO.
Podczas sobotniej wizyty w Wojskowym Instytucie Technicznym prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zaznaczył, że kraj "musi być dwa razy silniejszy niż obecnie" i dlatego przyspiesza rozwój nowego uzbrojenia, w tym dronów - podała telewizja N1.
Prezydent zapowiedział przekazanie armii jeszcze w tym roku dronów kamikadze, które będą produkowane w krajowych fabrykach. Poinformował, że celem branży zbrojeniowej jest wyprodukowanie 5 tys. dronów kamikadze "w najbliższym czasie".
- Wyścig zbrojeń rozpoczął się, gdy świat zdał sobie sprawę, że prezydenta Rosji Władimira Putina nie da się łatwo pokonać - ocenił Vuczić.
Serbski przywódca podkreślił, że kraj "musi być znacznie silniejszy niż wszyscy jego sąsiedzi", przyznając przy tym, że rozważane jest wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej na okres trzech miesięcy.
Przebywający z czterodniową wizytą w USA przedstawiciel serbskiego ministerstwa obrony powiedział radiu Voice of America, że współpraca Serbii z Rosją od początku wojny na Ukrainie nie rozwinęła się znacząco z - jak zaznaczył - przyczyn obiektywnych.
- Biorąc pod uwagę nowo powstałe okoliczności, oczywiście mamy znacznie bardziej znaczącą współpracę wojskową z członkami NATO w ramach programu 'Partnerstwo dla Pokoju' - w sobotę sekretarz stanu w serbskim ministerstwie obrony Nemanja Starović.
Aktualna mapa alarmów przeciwlotniczych w Ukrainie.
Według papieża Franciszka trzeba znaleźć kraj, który może być mediatorem między Ukrainą a Rosją. W tym kontekście wymienił Turcję, która złożyła już propozycję w tej sprawie. - Wstydzisz się, ale iloma ofiarami śmiertelnymi to się skończy? Negocjuj zawczasu, poszukaj jakiegoś kraju do mediacji. (...) Nie wstydźcie się negocjować, zanim będzie gorzej - mówił.
Reuters podkreśla, że to prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy Franciszek użył określeń takich jak "biała flaga" czy "pokonany" w dyskusji na temat wojny na Ukrainie, chociaż w przeszłości mówił o potrzebie negocjacji. Zapytany, czy byłby skłonny do mediacji, Franciszek odpowiedział: "Jestem tutaj".
Papież Franciszek stwierdził w wywiadzie dla szwajcarskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego RSI, że Ukraina powinna wykazać się "odwagą" i wynegocjować zakończenie wojny z Rosją. Fragment wywiadu cytowany jest przez agencję Reutersa. Całość ma zostać wyemitowana 20 marca.
- Myślę, że silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o ludziach, kto ma odwagę białej flagi i negocjować - mówił papież. Jak dodał, rozmowy powinny odbywać się przy pomocy mocarstw międzynarodowych. Słowo negocjować to odważne słowo. Kiedy widzisz, że jesteś pokonany, że sprawy nie idą dobrze, musisz mieć odwagę negocjować - podkreślił papież.
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron sprzeciwia się wysyłaniu zachodnich wojsk na Ukrainę, nawet na misje szkoleniowe, ponieważ - jak ocenił - mogłyby one stać się celem dla rosyjskiej armii.
Zapytany, czy w obecnej sytuacji uważa za zasadne wykluczenie możliwości wysłania wojsk na Ukrainę, Cameron odpowiedział: "lepiej przeprowadzać misje szkoleniowe poza granicami kraju. W Wielkiej Brytanii przeszkoliliśmy 60 000 ukraińskich żołnierzy".
Według niego umieszczenie misji zagranicznej na Ukrainie stworzy cele dla Rosji. - Musimy unikać tworzenia oczywistych celów dla Putina - stwierdził w wywiadzie dla " Sueddeutsche Zeitung".
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Andrii Sybiga powiedział, że rozpoczęły się procedury przygotowania dokumentów niezbędnych do powołania Walerija Załużnego na stanowisko ambasadora w Wielkiej Brytanii.
- Rozpoczęły się procedury kompletowania niezbędnych dokumentów związanych z powołaniem Walerija Fiodorowicza Załużnego na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego w Wielkiej Brytanii. Otrzymano odpowiednie pismo Ministra Spraw Zagranicznych z taką propozycją. Miało to poparcie i akceptację prezydenta Ukrainy - powiedział na antenie Jedyni Nowini.
Dowódca Sił Zbrojnych przekazał obszar, na którym toczy się 2/3 bitew całego frontu. Chodzi o kierunek Taurian. W ciągu ostatniego dnia doszło tam do 45 starć bojowych - przekazał Oleksandr Tarnawski.
Jednocześnie sprecyzował, że w ciągu dnia Rosja przeprowadziła 29 nalotów, 4 ataki rakietowe, 98 ataków dronami kamikadze oraz przeprowadziła 1056 ostrzałów na obszarze za który odpowiadają jej wojska.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że wśród trzech ukraińskich pojazdów wojskowych, zniszczonych przez rakiety Iskander w rejonie Pokrowska w tzw. Donieckiej Republice Ludowej, były dwa systemy obrony powietrznej Patriot.
Siły Obronne Ukrainy kontynuują rozbudowę przyczółka na lewym brzegu Dniepru - podają Południowe Siły Obronne na Telegramie. "W strefie operacyjnej Południowych Sił Obronnych codzienna walka przeciwbaterii nie ustaje. Choć w bieżącym dniu nieprzyjaciel nie przeprowadził działań szturmowych, to w rejonie Krynoka przeprowadził ataki artyleryjskie i moździerzowe" - czytamy w komunikacie.