Wszechpolacy ruszają do Sejmu
Roman Giertych chce mieć w nowym Sejmie
zdyscyplinowany klub parlamentarny - twierdzi "Gazeta Wyborcza" i
zapowiada, że w parlamencie pojawi się sporo byłych Wszechpolaków -
głośnych, karnych, medialnych.
Wybory to dla LPR okazja do odmłodzenia partii. Ale według "Wyborczej" rewolucji nie będzie: obecni posłowie LPR (jest ich 25) mają zapewnione czołowe miejsca na listach wyborczych. W parlamencie prawdopodobnie będziemy więc nadal oglądać: KOR-ożercę Zygmunta Wrzodaka (Podkarpacie), wojującego z wpływami niemieckimi byłego PSL-owca Janusza Dobrosza (Wrocław), Witolda Hatkę (Bydgoszcz) czy byłą spikerkę Radia Maryja Annę Sobecką (Toruń).
To jednak tylko część Ligi. Roman Giertych potrzebuje świeżej krwi - twierdzi gazeta. Do Sejmu wystartują więc byli i obecni działacze Młodzieży Wszechpolskiej, którą Giertych odbudował w 1989 r. Są głośni, energiczni i karni. Pełno ich w mediach, choćby z okazji akcji typu Parada Normalności (przeszli przez Warszawę krzycząc: "Pedofile, pederaści to są Unii entuzjaści") czy protest przeciw pochowaniu Czesława Miłosza na Skałce ("bo był zdrajcą Polski"). Robią demonstracje, happeningi i wystawy (ostatnio wywiesili wstrząsające plakaty antyaborcyjne w Łodzi).
"Wyborcza" zapowiada, że z województwa dolnośląskiego wystartuje Radosław Parda, były szef Młodzieży Wszechpolskiej i przewodniczący sejmiku wojewódzkiego. Inny były prezes MW Wojciech Wierzejski, dziś eurodeputowany, o głosy powalczy w okręgu podwarszawskim. To on na Paradzie Normalności obiecywał delegalizację stowarzyszeń homoseksualistów, gdy Liga dojdzie do władzy.
Do Sejmu wybierają się też Grzegorz Sielatycki z Gdańska i Przemysław Piasta z Poznania (obaj MW). Nową twarzą LPR ma być Maciej Eckardt, redaktor naczelny biuletynu LPR "Racja Polska". (PAP)