Wścieklizna w województwie mazowieckim. Wojewoda rozszerzył obszar zagrożenia
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł rozszerzył teren zagrożony wścieklizną. Od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 23 przypadki tej choroby wśród zwierząt. Urząd wydał rozporządzenie, zgodnie z którym obszar zagrożenia obejmie nie tylko Warszawę.
27.04.2022 | aktual.: 27.04.2022 21:00
Decyzja wojewody ma związek z rosnącą liczbą przypadków wścieklizny wśród wolnożyjących dzikich zwierząt. Obecnie ostrzeżenie obowiązuje m.in. na terenie Warszawy, Radomia, Płocka i 15 powiatów: otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego oraz legionowskiego.
Obszar zagrożony wścieklizną - co oznacza?
Wydane rozporządzenie oznacza zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów czy pokazów zwierząt narażonych na wściekliznę. Wyjątek mogą stanowić wydarzenia z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych przez powiatowego lekarza weterynarii. Oprócz tego zakazane jest organizowanie polowań i odłowów zwierząt łownych.
Właścicielom psów są zobowiązani do trzymania swoich pupilów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętych. Zaś właścicielom kotów zaleca się trzymanie zwierząt w zamknięciu.
W obszarze objętym rozporządzeniem wojewody powinny znajdować się tablice informujące o zagrożeniu. Według instrukcji mają one obowiązek znaleźć się na granicy obszaru przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach.
W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt.
Czytaj też: Pożar na Nowogrodzkiej. Trwa akcja gaśnicza