WSA zbada decyzję Mateusza Morawieckiego o "wyborach pocztowych" po wniosku rzecznika praw obywatelskich

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zbada decyzję premiera w sprawie powierzenia Poczcie Polskiej organizacji wyborów prezydenckich, które się w rezultacie nie odbyły. To efekt wniosku rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara.

WSA zbada decyzję Mateusza Morawieckiego o "wyborach pocztowych" po wniosku rzecznika praw obywatelskich
Źródło zdjęć: © PAP
Tomasz Bodył

Jeszcze pod koniec kwietnia 2020 r. rzecznik praw obywatelskich złożył wniosek w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie o stwierdzenie nieważności decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, która nakazała Poczcie Polskiej rozpoczęcie przygotowań do wyborów prezydenckich. To właśnie na jej podstawie niektóre samorządy przekazywały poczcie spisy wyborców.

WSA: wniosek umorzony z powodów formalnych

Z komunikatu w czwartek na stronie internetowej RPO wynika, że wniosek ten został odrzucony. Postawienie WSA o umorzeniu wynikało jednak nie z kwestii merytorycznych, a jedynie z powodów formalnych. Był on bowiem rozpatrywany 8 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym, a w tym czasie projekt wyborów korespondencyjnych nie był już aktualny. 2 czerwca bowiem została uchwalona przez Sejm nowa ustawa w sprawie wyborów prezydenckich.

- Tym samym bezprzedmiotowe stało się w dniu orzekania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postępowanie wpadkowe o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji Prezesa Rady Ministrów. Z uwagi na obowiązujący stan prawny nie może ona być już wykonana i kwestia jej wstrzymania jest już bezprzedmiotowa – pisze w uzasadnieniu decyzji WSA.

WSA: będzie kontrola merytoryczna

Jednak w piśmie tym znajduje się jeszcze jedno ważne stwierdzenie. WSA zapowiada w nim bowiem kontrolę decyzji premiera Mateusza Morawickiego z 16 kwietnia 2020 r.

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie dokona merytorycznej kontroli zaskarżonej przez Rzecznika Praw Obywatelskich decyzji dopiero po rozpoznaniu zawisłej sprawy i w składzie trzech sędziów zawodowych – czytamy w uzasadnieniu postanowienia sądu.

Zobacz też: Kiedy rekonstrukcja rządu? Jarosław Gowin zdradził termin

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (136)