PolskaWrześnia: sto lat po strajku dzieci w Katolickiej Szkole Ludowej

Września: sto lat po strajku dzieci w Katolickiej Szkole Ludowej

We Wrześni uczczono w niedzielę rocznicę strajku szkolnego; sto lat temu w miejscowej Katolickiej Szkole Ludowej aresztem i chłostą ukarano dzieci, które odmówiły nauki religii w języku niemieckim.

20.05.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Władze samorządowe powitały honorowych gości, wśród nich krewnych tamtych dzieci. Goście obejrzeli w muzeum nową ekspozycję - wykopaliska z pobliskiego wczesnopiastowskiego Grzybowa. Muzeum mieści się w murach szkoły, w której doszło do buntu uczniów. Można w nim obejrzeć odtworzoną izbę lekcyjną sprzed wieku.

Po mszy, na rynku przed pomnikiem dzieci wrzesińskich, przesłanie do młodych wygłosili laureaci ogólnopolskiego konkursu "Ośmiu wspaniałych", w których gronie znalazła sie wrześnianka.

Arcybiskup gnieźnieński - Henryk Muszyński mówił o potrzebie partiotyzmu w pokoleniu współczesnych Polaków. 100 lat temu patriotyzm wyrażał się w trwaniu i oporze wobec niesprawiedliwych zarządzeń. Dziś patriotyzm - to troska o polityczne losy naszego kraju a także sumienna codzienna praca. Patriotyzm to zwykła uczciwość, zwłaszcza w poszanowaniu własności prywatnej i społecznej - mówił na rynku we Wrześni arcybiskup Muszyński.

Marszałek Sejmu Maciej Płażyński zapewnił, że Sejm na najbliższym posiedzeniu podejmie okolicznościową uchwałę. Ten fakt, na pozór drobny, ale bardzo ważny dla poczucia narodowej tożsamości Polaków, musi być dzisiaj uznany. Te dzieci przywoływano w różnych momentach naszej historii - mówił.

Z okazji rocznicy odczytano okolicznościowe posłanie Jana Pawła II. (jask)

wrześniarocznicadzieci
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)