Trwa ładowanie...

Wróci przysposobienie obronne? Czarnek jest za

- Jestem za powrotem przysposobienia obronnego. Rozmawiamy o tym z Ministerstwem Obrony Narodowej. Chcemy już od przyszłego roku wprowadzić, jeśli to będzie możliwe, program pilotażowy w województwie małopolskim - zadeklarował w internetowej dyskusji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak mówił, "z ogromną chęcią" byłby zainteresowany kandydowaniem na urząd prezydenta.

Wróci przysposobienie obronne? Czarnek jest za Wróci przysposobienie obronne? Czarnek jest za Źródło: Agencja Gazeta, fot: Patryk Ogorzałek
de3ee89

We wtorek wieczorem minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w głosowej dyskusji w pokoju "Suwroom" na portalu Twitter.

- Wydarzenia ostatnich kilku dni obfitują w wiele emocji. Ideą ustawy, którą nazwano "lex Czarnek" jest to, by każdy, kto chce uczyć w szkole, powiedział najpierw, czego chce uczyć. Ja nie widzę w tym nic dziwnego, żeby ktoś, kto chce wchodzić do szkoły na zaproszenie nauczycieli, dyrektorów czy rodziców, pokazał, czego chce uczyć - tłumaczył szef MEiN.

- Jeśli ktoś chce działać bez kuratorium, to może działać sobie wszędzie indziej poza szkołą. Jest mnóstwo miejsc, w których kuratorium nie ma nadzoru pedagogicznego. Organem nadzoru pedagogicznego od kilkudziesięciu lat jest kuratorium oświaty - podkreślał Czarnek.

de3ee89

Szczepionki eksperymentem? "Minister Niedzielski miał prawo się zdenerwować"

Wkrótce prezydent Andrzej Duda spotka się z ministrem Przemysławem Czarnkiem. - Nie mam żadnych informacji, żeby prezydent sceptycznie podchodził do nowelizacji oświatowej. O spotkanie zabiegałem jeszcze przed świętami. Spotykam się z prezydentem regularnie, rozmawiamy na różne tematy. Jeśli pan prezydent będzie miał pytania dotyczące ustawy oświatowej, oczywiście na nie odpowiem - komentował szef MEiN.

W rozmowie Czarnek odniósł się także do kontrowersyjnego wpisu małopolskiej kurator Barbary Nowak. - Pan minister Niedzielski miał prawo się zdenerwować, żyje w wielkim stresie, bo jesteśmy między czwartą a piątą falą. Słowa o "eksperymentach" były nieodpowiedzialne, dlatego natychmiast skontaktowałem się z panią kurator - wyjaśnił minister.

- Opublikowałem też swój głos w tej sprawie, że była to wypowiedź szkodliwa. Zobligowałem panią kurator do wycofania się z tych słów. Pani kurator zostaje na stanowisku, bo jest bardzo dobrym kuratorem, ale nie słuchamy jej w sprawach medycznych. Tyle, sprawa jest zamknięta - dodał.

Jeden z internautów zapytał szefa MEiN, czy ten byłby zainteresowany kandydowaniem na urząd prezydenta. - Z ogromną chęcią. Tylko pierwszy w kolejce jest poseł Marek Suski. On wcześniej się zgłaszał, więc jemu daje pierwszeństwo - przekazał polityk.

de3ee89

- Mam tylko taki apel. Używajmy konkretnych, właściwych nazw. Zwłaszcza w dobie rewolucji ideologicznej. Nie "rodzic", tylko "tata" lub "mama". Słyszałem głos męski, więc na pewno "tata". "Rodzic" to się pisze w TVN-ie. Zaraz będzie "rodzic nr 1" i "rodzic nr 2". Wróćmy do precyzyjnego języka - zaapelował Czarnek.

Przysposobienie obronne wróci do szkół? "Jestem za"

Jedno z kolejnych pytań dotyczyło przysposobienia obronnego. Przedmiot ten usunięto ze szkół w 2012 roku. - Jestem za powrotem przysposobienia obronnego. Rozmawiamy o tym z Ministerstwem Obrony Narodowej. Chcemy już od przyszłego roku wprowadzić, jeśli to będzie możliwe, program pilotażowy w województwie małopolskim - przekazał szef MEIN.

- W środę spotykamy się w tym celu z rektorem z jednej z ważnych uczelni z Krakowa. Nie chcę na razie zdradzać szczegółów. Jest to już nie tylko w sferze planów, ale również w okresie realizacji na zasadzie pilotażu. (...) Musiałoby to się odbyć zapewne kosztem innych przedmiotów - dodał członek rządu.

de3ee89

Jedno z ostatnich pytań dotyczyło wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej. - Mógłbym zadać pytanie, a czego pani brakuje wychowaniu do życia w rodzinie? Bo wie pani, uczyłem się właśnie dokładnie takiej samej edukacji seksualnej i szczęśliwie dochowałem się dwójki dzieci. Wszystko umiem, niczego mi nie brakuje. Szanowni państwo, skupcie się na nauce, na zdobywaniu wiedzy z podstaw programowych. Na seks przyjdzie czas - odpowiedział Czarnek.

Zobacz też: Szef ZNP o "lex Czarnek". "Odbiera rodzicom podmiotowość"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
de3ee89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de3ee89
Więcej tematów