Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Premier napisał list do szefowej KE

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szef rządu zwrócił się z apelem o zaostrzenie sankcji na Rosję. Mowa m.in. o zamknięciu handlu towarowego oraz całkowitym odcięciu wszystkich banków rosyjskich od systemu SWIFT.

List Mateusza Morawieckiego do szefowej KE List Mateusza Morawieckiego do szefowej KE Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d4b4qf9
d4b4qf9

Serwis interia.pl. dotarł do listu premiera Mateusza Morawieckiego skierowanego do Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Ma on trafić do polityk w poniedziałek.

- Głównym celem listu jest zwrócenie uwagi przywódców Unii Europejskiej na słabe oddziaływanie obecnych sankcji indywidualnych i gospodarczych na Rosję. Premier Morawiecki wielokrotnie sygnalizował, że wprowadzane restrykcje nie wystarczą do skutecznego powstrzymania rosyjskiej agresji - powiedziało portalowi źródło z KPRM.

Zobacz też: Wojna w Ukrainie doprowadzi do głodu? Ekspert wskazuje zagrożone regiony

Wojna w Ukrainie. Morawiecki o zaostrzeniu sankcji

Z listu można wywnioskować, że Polska chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji, gdyż reakcja Europy jest "niewystarczająca".

d4b4qf9

"Jeśli nie uratujemy Ukrainy, to Unia Europejska stanie się symbolem porażki, upokorzeń i bezradności" - napisał premier Morawiecki.

Serwis interia.pl przestawił także plan zaostrzenia sankcji wobec Rosji, które Morawiecki zawarł w liście do szefowej KE. Liczy on cztery punkty i dotyczy:

  • zamknięcie całego handlu towarowego i energetycznego z Rosją (do czasu wycofania jej wojsk z Ukrainy),
  • całkowite odcięcie wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT,
  • zawieszenie wydawania wiz dla Rosjan chcących wjechać do krajów Unii Europejskiej,
  • objęcie sankcjami nie tylko rosyjskich oligarchów, ale także ich partnerów biznesowych oraz zamrożenie wszystkich aktywów Federacji Rosyjskiej na terytorium UE.
d4b4qf9

Wojna w Ukrainie. Okupant przygotowuje potężne uderzenia

W nocy z piątku na sobotę w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski przekazał, że Rosja przygotowuje się do nowych potężnych uderzeń.

- Na wschodzie naszego kraju sytuacja pozostaje niezwykle trudna. Wojsko rosyjskie w Donbasie i w okolicach Charkowa przygotowuje się do nowych potężnych uderzeń. Przygotowujemy się do jeszcze aktywniejszej obrony. Wykorzystajmy wszystkie możliwości - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne - przekazał prezydent Ukrainy.

Źródło: interia.pl, PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4b4qf9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4b4qf9
Więcej tematów