ŚwiatWojna w Ukrainie. Broń od Turcji może odmienić losy wojny. Nacisk z USA

Wojna w Ukrainie. Broń od Turcji może odmienić losy wojny. Nacisk z USA

Stany Zjednoczone w nieoficjalnych rozmowach namawiały swojego sojusznika w NATO, Turcję, by przekazała Ukrainie systemy rakietowe rosyjskiej produkcji S-400 - poinformowała agencja Reutera, powołując się na trzy anonimowe źródła zaznajomione z kwestią.

Systemy rakietowe rosyjskiej produkcji S-400
Systemy rakietowe rosyjskiej produkcji S-400
Źródło zdjęć: © Agencja Forum | Russian Defence Ministry
Arkadiusz Jastrzębski

USA namawiają Turcję, by przekazała Ukrainie rosyjskie systemy rakietowe S-400.

Turcja jest pierwszym państwem członkowskim NATO, które kupiło te rakietowe systemy obrony powietrznej od Rosji. Ich dostawy do Turcji rozpoczęły się w lipcu 2019 r.

Waszyngton wielokrotnie prosił Turcję, by ta pozbyła się zakupionego sprzętu rosyjskiej produkcji ze struktur obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Amerykanie uznali, że obecne okoliczności, to dobry moment, by władze w Ankarze to zrobiły - tłumaczono.

Uchodźcy w polskich szkołach. MEiN o zmianach

Strona turecka dotychczas nie skomentowała pomysłu przekazania rosyjskiego sprzętu Ukrainie.

S-400 to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy i przez Rosjan zaliczany jest do czwartej generacji. Według rosyjskich informacji jest on zdolny do zwalczania wszystkich rodzajów ataku powietrznego z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Jednocześnie może zwalczać do 10 celów i naprowadzać do 20 rakiet.

Wojna w Ukrainie. System Patriot już na Słowacji

Pierwsze jednostki rozmieszczające system obrony przeciwlotniczej Patriot są już na Słowacji - poinformował minister obrony Jaroslav Nad’.

"Żołnierze z Niemiec i Holandii będą przewozić sprzęt i instalować go przez najbliższe dni" - napisał w mediach społecznościowych szef słowackiego resortu obrony, informując o instalacji systemu Patriot w swoim kraju.

Elementy systemu tymczasowo trafiają do bazy sił powietrznych Silacz w środkowej Słowacji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie