Trwa ładowanie...

Wojna kolejowa. Białorusini nie odpuszczają

Białoruscy kolejarze nie przestają utrudniać ruchu pociągów z żołnierzami i sprzętem rosyjskiej armii. W "wojnie kolejowej" składy z wojskiem są blokowane, a dochodzi również do akcji sabotażowych.

Share
Białoruś. Rosyjskie transporty mają problemy z dotarciem na frontBiałoruś. Rosyjskie transporty mają problemy z dotarciem na frontŹródło: Getty Images, Twitter
d46l5rp

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę pociągi z wojskiem Putina utknęły co najmniej w siedmiu miejscach - wynika z ustaleń DW.

Stacja NEXTA stwierdza, że można mówić wręcz o "wojnie kolejowej" Białorusinów, którzy nie zgadzają się z polityką Alaksandra Łukaszenki i starają się przeszkadzać jak mogą w transporcie rosyjskich wojsk przez swoje terytorium.

d46l5rp

Od 28 lutego do ostatnich dni marca białoruscy kolejarze zablokowali eszelony (pociągi z zaopatrzeniem) z Rosji na głównych trasach. Składy stanęły na liniach kolejowych prowadzących z Rosji, na południe w kierunku Ukrainy, ale też na torach prowadzących na poligony przy granicy z Polską.

Zobacz też: Niewygodne pytanie o Węgry. Rzecznik rządu zaatakował... Niemcy

Białoruscy kolejarze wyłączają wagony pod pozorem usterek, doprowadzają do awarii systemów kolejowych albo celowo wstrzymują ruch pociągów z wojskiem i bronią, przepuszczając wcześniej inne składy.

"Zostało to potwierdzone przez szefostwo ukraińskich kolei, które dziękuje białoruskim bohaterom" - informował już wcześniej Franak Viacorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej

Dodał, że otrzymał w tej sprawie" potwierdzenie od pracowników białoruskich kolei".

d46l5rp

"Niestety, więcej szczegółów nie mogę ujawnić. Jak dotąd jest to największa akcja dywersyjna i antywojenna na kolei" - przekazał Vicorka.

"Ofensywa z Białorusi już się zaczęła". Ostrzał spod granicy Polski

Lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi (przy polskiej granicy) służy Rosjanom jako baza jednostek, które przeprowadzają ataki rakietowe na Ukrainę - podaje Ukrinform.

- Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła - powiedział agencji doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d46l5rp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d46l5rp
d46l5rp
Więcej tematów