Wojciech Papis: Traktat Lizboński zagraża Polsce
- Traktat Lizboński zagraża Polsce - zamienia nasze niepodległe i suwerenne państwo w euro-region - powiedział Wirtualnej Polsce Wojciech Papis, lider Prawicy Rzeczpospolitej w okręgu bydgoskim.
29.05.2009 | aktual.: 01.06.2009 11:25
WP: Andrzej Kędzierawski: Co jako europoseł zamierza Pan zrobić dla Polski?
Wojciech Papis: bronić suwerenności i niepodległości Polski, blokować do końca wejście w życie Traktatu Lizbońskiego, bronić Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jako najważniejszego źródła prawa w Polsce.
WP: Na jakim poziomie zna Pan język angielski oraz czy zna Pan inne obce języki?
- Znam biegle język angielski w mowie i piśmie, ponadto posługuję się także językiem francuskim i rosyjskim.
WP: Jakie jest Pana doświadczenie w polityce, w polityce europejskiej oraz w pracy w międzynarodowych instytucjach?
- Współpracowałem w pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego z komitetem wyborczym Macieja Płażyńskiego. Pełnię funkcję wiceprezesa Kongregacji Przemysłowo Handlowej Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej. Jestem współzałożycielem i wiceprzewodniczącym Europa Wolnych Ojczyzn Partia Polska.
WP: Czy któreś z unijnych praw, dyrektyw, ustaw bądź projektów ustaw mogą zagrażać Polsce? Jeśli tak, to jakie?
- Przede wszystkim Traktat Lizboński zagraża Polsce – zamienia nasze niepodległe i suwerenne państwo w euro-region.
WP: Gdzie jest granica ingerencji prawa unijnego w polskie prawo krajowe? Jaki powinien być prymat tych praw?
- Aktem nadrzędnym dla wszystkich praw w Polsce powinna pozostać Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej akceptowana przez Naród w referendum. Wszelkie zmiany w konstytucji również za zgodą większości Polaków.
WP: Czy Polska powinna walczyć w UE o pielęgnowanie chrześcijańskich korzeni Europy? Jeśli tak, to w jakiej mierze i w jaki sposób?
- Historia Polski nierozerwalnie łączy się z chrześcijaństwem na naszych ziemiach. Zachowanie wartości chrześcijańskich w Europie jest naszym prawem i obowiązkiem. Opowiadam się za przywróceniem ustawowego święta wolnego od pracy 6 stycznia - Święta Trzech Króli - najstarszego święta chrześcijańskiego Polsce.
WP: Czy wciąż istnieje podział na tzw. nową i starą Unię? Jeśli tak, to gdzie jest on widoczny?
- Oczywiście że istnieje - przykład „stara” Francja może dotować ze środków publicznych swoje fabryki samochodowe, czy banki, a rząd Donalda Tuska „musi” na rozkaz Brukseli likwidować polskie stocznie.
WP: Jaka powinna być polityka UE wobec Rosji? Czy możliwe jest uniezależnienie się od Rosji jako dostawcy potrzebnych Europie surowców?
- Polska, ale i cała Europa powinny zadbać o rzeczywistą dywersyfikację dostaw surowców energetycznych i rozwój sektora energii odnawialnych.
WP: Czy Turcja powinna zostać członkiem UE? Jaki powinien być klucz przyjmowania nowych państw członkowskich?
- Powinna nadal obowiązywać zasada jednomyślności wszystkich krajów przy przyjmowaniu nowych członków do Unii.
WP: Jakie jest Pana stanowisko w sprawie uprawy i sprzedaży produktów GMO?
- Jestem aktywnym przeciwnikiem żywności genetycznie modyfikowanej, członkiem Komisji koalicji Polska Wolna od GMO. Osobiście namawiałem Rzecznika Praw Obywatelskich dr. Janusza Kochanowskiego, aby zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o paszach, która cały czas pozwala stosować szkodliwe dla zdrowia Polaków GMO w produkcji pasz w Polsce. Wszelkie produkty zawierające GMO powinny być znakowane w wyrobach, a nie są!
WP: W jakich komisjach europarlamentu chciałby Pan pracować i dlaczego?
- Chętnie będę pracował na rzecz Polskich Przedsiębiorców. Mogę również pracować w komisji rolnictwa, albo energetyki.
WP: Dlaczego wyborca powinien zagłosować właśnie na Pana? Co wyróżnia Pana spośród innych kandydatów?
- Znam dobrze języki obce, posiadam doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu, współzarządzam organizacją ogólnopolską (KPH). Dlatego proszę o głosowanie na mnie.