Trwa ładowanie...
d93ty5d

Woda z przeciekającego dachu niszczy cenne freski

Na słynne freski genialnego
ruskiego malarza ikon Andrieja Rublowa we włodzimierskiej katedrze
kapie woda z dziur w dachu - alarmuje kierujący pracami
konserwatorskimi Aleksandr Skworcow.

d93ty5d
d93ty5d

Freski Rublowa z 1408 roku należą do skarbów katedry pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny - Soboru Uspieńskiego we Włodzimierzu nad Klaźmą. Tymczasem warunki w świątyni nie sprzyjają ich zachowaniu- powiedział Skworcow. Wyliczył problemy z zachowaniem właściwej temperatury i wilgotności powietrza przy starym, przeciekającym dachu oraz nieustannym potoku zwiedzających i mnóstwie kopcących cienkich świeczek kiepskiej jakości.

Według Skworcowa rozwiązywanie problemów "kawałek po kawałku" nic nie da. Konieczna jest normalizacja temperatury i wilgotności, by uratować perłę dawnej sztuki, jaką stanowi sobór i freski Rublowa.

Andriej Rublow (ok. 1360 lub 1370-1430), mnich prawosławny, to najwybitniejszy malarz ruski przełomu XIV i XV wieku, kanonizowany w 1988 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Chrztu Rusi.

Ikonopisania, czyli sztuki malowania ikon, mnich nauczył się w Bizancjum lub Bułgarii. Jego ikony przenika niezwykły spokój i światło, które odzwierciedlać ma duchowe piękno przedstawianych postaci.

d93ty5d

W końcu sierpnia w katedrze pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny obchodzone mają być uroczystości 850-lecia świątyni. W uroczystościach - jak się oczekuje - weźmie udział patriarcha Moskwy i Wszechrusi Aleksy II.

Włodzimierz w połowie XII wieku był stolicą największego z północnych księstw Rusi - księstwa Włodzimiersko-Suzdalskiego. Wybudowany w latach 1158-60 Sobór Uspieński do połowy XV wieku służył za miejsce koronacji wielkich kniaziów Rusi, ich nekropolię oraz miejsce synodów cerkwi prawosławnej.

d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj