Trwa ładowanie...

Włoska prasa o Grupie Wyszehradzkiej: mur na wschodzie

• Włoska prasa: Merkel jest coraz bardziej osamotniona • "Corriere della Sera": oddala się wizja europejskiej polityki ws. imigracji • "La Repubblica" o ryzyku starcia dwóch wizji Europy "nie do pogodzenia"
Share
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelŹródło: AFP, Fot: Justin Tallis
d3udb2z

Umacnia się mur na wschodzie - tak włoska prasa podsumowuje obrady Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Ocenia, że rozmowy premierów Czech, Słowacji, Polski i Węgier o kryzysie uchodźców oznaczają, że kanclerz Angela Merkel jest coraz bardziej osamotniona.

Akcentuje, że uczestnicy poniedziałkowego szczytu wyrazili pełne poparcie dla przedsięwzięć przyjętych w UE w celu skuteczniejszego chronienia jej granic zewnętrznych i potwierdzili swój negatywny stosunek do trwałego mechanizmu relokacji uchodźców.

"Corriere della Sera" pisząc o poniedziałkowej naradzie podkreśla, że oddala się perspektywa skoordynowanej europejskiej polityki w sprawie imigracji i to na kilka dni przed szczytem Unii na ten temat.

d3udb2z

Jak zauważa mediolański dziennik, ironia historii polega na tym, że Grupa Wyszehradzka powstała ćwierć wieku temu, by nakreślić wspólną drogę byłych krajów bloku wschodniego ku europejskiej integracji.

"Premierzy Polski, Węgier, Słowacji i Republiki Czeskiej zwierają szeregi pod znakiem coraz bardziej autorytarnego przywództwa - Warszawy i Budapesztu - w opozycji wobec niemieckiego otwarcia na kryzys z uchodźcami i programu redystrybucji osób ubiegających się o azyl, wspieranego przez Brukselę" - dodaje gazeta.

W jej opinii prowadzona jest podwójna gra. Z jednej strony, jak relacjonuje dziennik, trwa ofensywa dyplomatyczna premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - "rywala Jarosław Kaczyńskiego" - w sprawie projektu porozumienia, które zatrzyma Londyn w UE. Z drugiej, kraje środkowo-wschodniej Europy chcą odgrywać kluczową rolę w tych rokowaniach - zauważa dziennik.

"La Repubblica" zwraca zaś uwagę, że istnieje ryzyko, że na najbliższym szczycie może dojść do starcia dwóch wizji Europy "nie do pogodzenia". Chociaż, jak zaznacza, "kwartet wyszehradzki" dementuje, jakoby działał przeciwko kanclerz Niemiec Angeli Merkel, to szef MSZ Słowacji Miroslav Lajczak stwierdził, iż póki nie istnieje wspólna europejska strategia, uzasadnione jest to, że kraje leżące przy szlaku bałkańskim postanawiają chronić swe granice.

d3udb2z

Podziel się opinią

Share
d3udb2z
d3udb2z
Więcej tematów