Władimir Putin spotkał się z premierem Izraela. Tematem wojna w Ukrainie
W sobotę na Kremlu doszło do spotkania Władimira Putina z Naftalim Bennettem. Prezydent Rosji i premier Izraela rozmawiali o wojnie w Ukrainie - podał Reuters.
W Izraelu na co dzień mieszka spora część rosyjskich imigrantów, dysponująca pokaźnymi majątkami. Dlatego też rząd w Jerozolimie zaoferował mediacje w konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą, chociaż pierwotnie władze tego kraju bagatelizowały znaczenie wojny w Ukrainie - informuje Reuters.
Władimir Putin spotkał się z premierem Izraela
Izrael od lat jest bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, wyrażając solidarność z Kijowem i wysyłając do tego kraju pomoc humanitarną, ale równocześnie zapowiedział utrzymanie relacji z Rosją i gotowość do podjęcia rozmów w celu uspokojenia sytuacji.
"Jerusalem Post" zwrócił uwagę na to, że premierowi Izraela na Kremlu towarzyszył minister budownictwa Zeew Elkin, który urodził się w ukraińskim Charkowie. Od ponad dziesięciu lat pełni on funkcję tłumacza izraelskich premierów przy okazji wizyt na Wschodzie. Do Moskwy udali się też doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.
Wszystkie scenariusze Putina. Gen. Skrzypczak ocenia jego możliwości
Relacje Izraela z Rosją są napięte ze względu na zaangażowanie militarne Kremla w Syrii. Moskwa od lat wspiera tamtejszego prezydenta Baszara al-Assada, podczas gdy rząd w Jerozolimie jest mu przeciwny i opowiada się po stronie opozycji.
Izraelskie wojsko regularnie dokonuje ataków na cele wojskowe Iranu i Hezbollahu, dlatego też sobotnia rozmowa Putina z Bennettem miała dotyczyć nie tylko sytuacji w Ukrainie, ale też uniknięcia przypadkowej wymiany ognia pomiędzy siłami rosyjskimi i izraelskimi w tym rejonie.
Co ciekawe, premier Izraela przedstawiany jest jako osoba niezwykle religijna, tymczasem jego lot do Moskwy i wizyta na Kremlu stanowiły złamanie prawa dotyczącego szabatu i zakazu podróżowania. Rzecznik Bennetta w rozmowie z agencją Reuters wyjaśnił jednak, iż judaizm pozwala na odejście od szabatu w sytuacji, gdy chodzi o uratowanie ludzkiego życia.
Czytaj też:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski