Wiza dla Krysciny Cimanouskiej. Zagraniczne media komentują decyzję Polski
Kryscina Cimanouska otrzymała wizę humanitarną. Białorusinka w środę ma przylecieć do Warszawy. Pomoc ze stron polskich władz odbiła się szerokim echem w amerykańskich mediach.
Wszystkie największe media w Stanach Zjednoczonych informowały o dramacie białoruskiej biegaczki, która wystartowała w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i polskiej pomocy dla sportsmenki.
Teksty oraz materiały w tej sprawie przedstawiły m.in.: agencja AP, telewizje: CNN i NBC, "New York Times" i "Wall Street Journal", a także portale: Daily Beast, Politico i Axios.
Media w USA piszą o Kryscinie Cimanouskiej i pomocy z Polski
Publicystka "Daily Beast" Julia Davis napisała, że "Kryscina Cimanouska pobiegła po wolność na lotnisku w Tokio". "Polski rząd był pierwszym, który zaoferował jej schronienie" - przekazano w materiale.
Amerykańskie media zacytowały także wypowiedź Marcina Przydacza wiceszefa MSZ dla agencji Reutera, a także jego wpis w mediach społecznościowych, w którym polityk przekazał o przyznaniu wizy humanitarnej.
Natomiast w CNN pojawił się także cytat ambasador USA na Białorusi. Julie Fisher pochwaliła władze Polski oraz Japonii za szybkie działania ws. białoruskiej biegaczki. Jak dodała, dzięki temu Cimanouska uniknęła "dyskredytacji i upokorzenia" ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Zobacz też: "Zginę jak Adamowicz". Takie listy dostaje prezydent Poznania
Kryscina Cimanouska przyleci do Polski
Białoruska lekkoatletka nie zdecydowała się wrócić do Mińska. Po publicznej krytyce białoruskiej kadry w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio sportsmenka przekazała, że obawia się o swoje bezpieczeństwo.
- Obecnie zawodniczka przebywa w polskiej ambasadzie, gdzie jest pod opieką konsula. Zostanie tam tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Biegaczka do Polski przyleci w środę. Białoruś opuścił już także jej mąż oraz dziecko. Lekkoatletka w środę wyląduje na lotnisku w Warszawie.
Do sprawy Cimanouskiej odniósł się w mediach społecznościowych także premier. Mateusz Morawiecki przekazał m.in., że w razie potrzeby Polska zapewni możliwość kontynuowania kariery biegaczce.
Źródło: PAP, WP Wiadomości, Białoruski Dom