Wirus RSV - co to? Jak rozpoznać zakażenie? Trwa sezon zachorowań

W Polsce trwa obecnie sezon wirusowy. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, do lekarzy zgłasza się coraz więcej pacjentów zarażonych wirusem grypy, COVID-19 lub RSV. Ten ostatni infekuje najczęściej dzieci. Jak rozpoznać jego objawy? Dolegliwości łatwo pomylić z przeziębieniem.

RSV - co to za wirus? Objawy, leczenie
RSV - co to za wirus? Objawy, leczenie
Źródło zdjęć: © Unsplash

Sezon jesienno-zimowy to okres wzmożonego występowania zakażeń wirusowych w Polsce. Do przychodni zgłasza się coraz więcej osób, nękanych przez podobne objawy. Jak rozróżnić, z którym zakażeniem mamy do czynienia? Eksperci przestrzegają, że szczyt zachorowań może dopiero nastąpić.

Wirus RSV - przyczyny zakażenia

Jednym z wirusów, z którym walczą obecnie Polacy, jest RSV. To powszechnie występujący patogen, przenoszony drogą kropelkową. Infekuje sezonowo, najczęściej w okresie od późnej jesieni do wiosny - szczyt zachorowań w Polsce przypada zaś na przełom stycznia i lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

RSV ze względu na łatwą transmisję, rozprzestrzenia się bardzo szybko. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z nosicielem wirusa, który podczas kaszlu lub kochania wprowadza patogen do otoczenia. Cząsteczki są następnie przyswajane przez błony śluzowe osób znajdujących się w pobliżu osoby zakażonej. Co ważne, RSV może przeżyć nawet 25 minut na zanieczyszczonej skórze - na przykład na dłoniach, przez co łatwo rozprzestrzenia się jeszcze szybciej.

Wirus RSV - objawy. Te grupy mogą przejść zakażenie wyjątkowo ciężko

Wirus RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób dorosłych, obciążonych chorobami współistniejącymi. U zdrowych dorosłych, jego objawy przypominają grypę i zazwyczaj mają łagodny przebieg. W czasie infekcji najczęściej występują:

  • katar
  • obrzęk śluzówek nosowych
  • ból gardła
  • kaszel
  • bóle głowy
  • gorączka
  • ogólne osłabienie.

W wielu przypadkach zakażenie RSV nie wywołuje żadnych objawów. Wirus ten jest jednak szczególnie niebezpieczny dla niektórych grup, w tym osób starszych, pacjentów cierpiących na niedobory odporności, choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz małych dzieci. W ich przypadku, standardowe objawy zakażenia mogą przybrać znacznie większą siłę. Dodatkowo, w przebiegu infekcji mogą pojawić się m.in.:

  • zapalenie spojówek
  • wysoka gorączka i dreszcze
  • ból w klatce piersiowej
  • zapalenie gardła
  • odwodnienie
  • sinica
  • zwiększona częstotliwość oddechu
  • kaszel produktywny.

- Wirus jest groźny przede wszystkim dla małych dzieci i osób starszych powyżej 65 lat. W ciężkim stanie pacjenci wymagają tlenoterapii czy nawet respiratora - mówił w programie "Newsroom" WP dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych. Według szacunków, większość dzieci przed ukończeniem 2. roku życia przechodzi infekcję wywołaną wirusem RSV.

Zakażenie RSV - leczenie. Ile trwa zakażenie?

Leczenie infekcji wywołanej przez wirus RSV najczęściej ogranicza się do łagodzenia jej przebiegu oraz przyjmowania właściwej ilości płynów i kontrolowania temperatury ciała. W ciężkich przypadkach niezbędna może jednak okazać się hospitalizacja, a nawet tlenoterapia lub użycie respiratora. Jak przypominają lekarze, objawów zakażenia nie należy lekceważyć - w przypadku złego samopoczucia warto umówić się na wizytę i skonsultować objawy ze specjalistą.

Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń wirusowych w kraju, Ministerstwo Zdrowia zapowiada nowelizację przepisów i wprowadzenie bezpłatnych testów na grypę, Covid-19 oraz RSV. "Chcemy, aby były dostępne bezpłatne testy, to tak zwany potrójny test, to znaczy za jednym wymazem wykrywamy infekcję - czy to covidową, grypową, czy wirusa RSV. Myślę, że na początku stycznia już taka możliwość będzie" - informował wiceminister Waldemar Kraska.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)