Trwa ładowanie...
d6su9d0
monika płatek

"Wina leży po stronie społeczeństwa". Profesor Płatek o sprawie Komendy

- Skazaliśmy człowieka bezpodstawnie, niesprawiedliwe, popełniliśmy błąd - mówi profesor Monika Płatek. I tłumaczy, że jej zdaniem błąd ten popełnił nie sąd, ale całe społeczeństwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Profesor Monika Płatek uważa, że wyrok dla Komendy był wynikiem błędu całego społeczeństwa
Profesor Monika Płatek uważa, że wyrok dla Komendy był wynikiem błędu całego społeczeństwa (PAP, Fot: Rafał Guz)
d6su9d0

Tomasz Komenda za morderstwo i gwałt, którego według ostatnich ustaleń prokuratury nie popełnił, spędził w więzieniu osiemnaście lat. Na wolność wyszedł w czwartek.

- Takie przypadki się zdarzają. Bez względu na to, jak drastycznie to brzmi, trzeba pamiętać, że ludzie popełniają błędy - twierdzi profesor Monika Płatek. - Niedopuszczalne jest jednak to, że sąd mówi, iż działał pod presją opinii publicznej.

Wina po stronie społeczeństwa

Jak podkreśla profesor: jej zdaniem odpowiedzialność za ten wyrok ponosi społeczeństwo. - Wina leży po stronie społeczeństwa, którego reprezentacją są organy władzy, media, wymiar sprawiedliwości i publiczność, która linczuje każdego, kogo postawi się w stan oskarżenia. Popełniliśmy błąd, skazaliśmy człowieka bezpodstawnie - mówi profesor Płatek.

d6su9d0

Profesor zauważa również, że dużą rolę w takich sprawach odgrywają media, które "szafują wyrokiem przed wyrokiem" i podgrzewają emocje. - Wiem, że niesłusznie skazanych ludzi w zakładach karnych jest więcej - oznajmia Płatek.

Teraz jest presja władzy

- Dziś musimy liczyć się z tym, że mamy presję nie tylko opinii publicznej, ale również władzy, która ma wpływ na ocenę sędziów, ich promocję, los i życie. Ta presja obecnie może być jeszcze silniejsza - ostrzega profesor Płatek. - Robi się wszystko, aby doprowadzić do tego, że wymiar sprawiedliwości był agendą władzy - podsumowuje.

d6su9d0

*Zobacz także: Julia Pitera ostro krytykuje Dudę *

d6su9d0

Podziel się opinią

Share

d6su9d0

d6su9d0
Więcej tematów