Trwa ładowanie...

Więzień: za Obamy w Guantanamo nic się nie zmieniło

Algierczyk przetrzymywany siedem lat w amerykańskim obozie Guantanamo na Kubie, Lakhdar Boumediene, oświadczył, że od początku prezydentury Baracka Obamy w styczniu
2009 r. w więzieniu "nic się nie zmieniło".

Share
Więzień: za Obamy w Guantanamo nic się nie zmieniłoŹródło: AFP, fot: Shane T. McCoy
d3yoevc

- Nie, nic się nie zmieniło. Jest ten sam generał, ten sam admirał, ci sami żołnierze, takie samo traktowanie więźniów - powiedział Boumediene w wywiadzie dla radia RFI, który ma zostać nadany we wtorek. Wypowiedzi Algierczyka udostępniła w poniedziałek agencja AFP.

42-letni Boumediene, oskarżony o terroryzm, został uniewinniony przez wymiar sprawiedliwości USA pod koniec 2008 roku; w maju uwolniono go i odesłano do Francji.

Boumediene był pytany m.in. o zmianę warunków w więzieniu po dojściu do władzy Obamy, który zapowiedział zamknięcie obozu.

d3yoevc

- W czasie mojej podróży samolotem byłem już wolny. Poprosiłem o możliwość skorzystania z toalety, a strażnik odpowiedział: Dobrze, pod warunkiem, że drzwi zostaną otwarte, a ja będę filmował - relacjonował były więzień Guantanamo. Dodał, że gdy poprosił strażnika, by przestał filmować, ten odparł: takie jest prawo!.

- A przecież byłem wolny, znajdowałem się w samolocie! Możecie sobie wyobrazić, jak to się odbywa w Guantanamo - zaznaczył Boumediene.

Lakhdar Boumediene został zatrzymany wraz z pięcioma innymi Algierczykami pod koniec 2001 roku, gdy mieszkał w Bośni, i jako jeden z pierwszych był przetransportowany do obozu w Guantanamo. W grudniu 2006 roku rozpoczął strajk głodowy.

5 maja źródła w Waszyngtonie podały, że Francja zgodziła się przyjąć Boumediene'a. Stała się w ten sposób pierwszym w Unii Europejskiej krajem, który przyjął byłego więźnia Guantanamo, niebędącego ani mieszkańcem Francji, ani jej obywatelem.

d3yoevc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yoevc
d3yoevc
Więcej tematów