Trwa ładowanie...

Wiemy, kto wyjaśni aferę KNF. Tego prokuratora niedawno awansował minister Ziobro

Nieprzypadkowo sprawa afery KNF, ujawniona przez miliardera Leszka Czarneckiego, trafiła do katowickiej delegatury Prokuratury Krajowej. To jedna z ulubionych jednostek ministra, w której prowadzono śledztwa o kontekście politycznym, jest również kuźnią kadr wiernych ministrowi.
Share
Wyjaśnieniem afery KNF, ujawnionej przez miliardera Leszka Czarneckiego, zajmie się prokurator z Katowic
Wyjaśnieniem afery KNF, ujawnionej przez miliardera Leszka Czarneckiego, zajmie się prokurator z KatowicŹródło: East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d2r6vk6

Aferę korupcji w KNF wyjaśni prokurator Tomasz Tadla - dowiaduje się nieoficjalnie WP. W kwietniu otrzymał nominację na stanowisko naczelnika Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach. To tam, na prośbę ministra sprawiedliwości, trafiło śledztwo w sprawie ujawnionej przez Leszka Czarneckiego propozycji korupcyjnej. Według właściciela Getin Noble Bank szef KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Tadla odmówił nam komentarza. Afera KNF nabiera już tempa. W poniedziałek ma być przesłuchany biznesmen Leszek Czarnecki. Sam Chrzanowski podał się do dymisji.

"Afera KNF” - co wiemy do tej pory. Nowe fakty

Kim jest prokurator, który wyjaśni aferę KNF? Znane śledztwa

Tomasz Tadla jest doświadczonym śledczym prokuratorem, który w Katowicach pracuje od 2000 roku. Co ciekawe jednym z nielicznych, którego oświadczenie majątkowe zostało utajnione ze względów bezpieczeństwa. W przeszłości zajmował się sprawami gospodarczymi i kilkoma głośnymi śledztwami. Między innymi drążył sprawę gen. Gromosława Czempińskiego, byłego szefa UOP. Śledztwo toczące się od 2011 roku dotyczyło nieprawidłowości i korupcji przy prywatyzacji spółek STOEN, PLL LOT i Telekomunikacji Polskiej. W tej sprawie katowicka prokuratura zleciła widowiskowe zatrzymanie generała. Kiedy sąd uznał je za niesłuszne prokurator Tadla przeprosił za jak to określił "incydentalny wypadek".

d2r6vk6

Tomasz Tadla jako świeżo mianowany szef wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach brał udział w naradzie prokuratorów, na której zapadła decyzja o zatrzymaniu przez ABW Barbary Blidy w kwietniu 2007 roku. Znana polityk SLD była obwiniana o udział w mafii węglowej. W trakcie akcji służb śmiertelnie postrzeliła się z pistoletu. Później Tadla wielokrotnie musiał tłumaczyć w mediach i przed komisją śledczą, iż nie zna osobiście Zbigniewa Ziobry, a informacja o rzekomo przygotowywanej przez niego konferencji prasowej w sprawie zatrzymania Blidy, była nieprawdziwa.

Zobacz także: Ewa Kopacz tłumaczy słowa Tuska o "bolszewikach". Zaskakujący efekt

Dlaczego Katowice? Ulubiona prokuratura Ziobry

Przez wiele lat Tadla pełnił funkcję rzecznika prasowego prokuratury okręgowej w Katowicach, dodatkowo prowadząc swoje śledztwa. W środowisku ma opinię dobrego dochodzeniowca. Nie zrobił jednak wielkiej kariery jak najbliżsi współpracownicy ministra sprawiedliwości. Za taką uchodzi Małgorzata Bednarek, której zespół doprowadził do oskarżenia przed sądem tzw. aferze podkarpackiej Jana Burego (byłego posła PSL) oraz Krzysztofa Kwiatkowskiego, szefa NIK. Przypomnijmy też, że katowiccy prokuratorzy prowadzili sprawę sędzi, która uniewinniła lekarzy oskarżonych o doprowadzenie do śmierci ojca Zbigniewa Ziobry.

d2r6vk6

Małgorzata Bednarek najpierw została awansowana do Prokuratury Krajowej w Warszawie, a kilka miesięcy temu została powołana do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, mającej być batem na nieuczciwych sędziów. Wówczas otworzyło się okienko transferowe dla prokuratora Tadli, który objął stanowisko naczelnika śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2r6vk6

Podziel się opinią

Share
d2r6vk6
d2r6vk6
Więcej tematów