Trwa ładowanie...
d2juprn

Wiemy, ile Polska Fundacja Narodowa płaci firmie z USA

Ponad 160 tys. zł miesięcznie – tyle Polska Fundacja Narodowa płaci amerykańskiej firmie, która lobbuje na rzecz instytucji i firm z różnych krajów. Wcześniej White House Writers Grup współpracowała m.in. z Polską Grupą Zbrojeniową i Ministerstwem Sportu i Turystyki. Informacje o porozumieniu z lobbystą są jawne, zgodnie z amerykańskim prawem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Członek zarządu PFN Cezary Jurkiewicz
Członek zarządu PFN Cezary Jurkiewicz (Forum, Fot: Mateusz Włodarczyk)
d2juprn

Informacja o porozumieniu między PFN i organizacją doradczą jest powszechnie dostępna w rejestrze FARA (Foreign Agent Registration Act), ponieważ lobbysta zgodnie z prawem w USA musiał się zarejestrować jako "zagraniczny agent” – informuje TVN24.

Ponad 160 tys. zł miesięcznie plus "rozsądne wydatki" nieprzekraczające dziesięciu procent wynagrodzenia, podejmowane za zgodą fundacji - tak wygląda strona finansowa umowy. PFN zapłaciła już firmie za trzy miesiące z góry.

Zobacz też: Polska Fundacja Narodowa - kto wydaje nasze pieniądze?

Polskiej fundacji chodzi głównie o to, by Amerykanie dowiedzieli się o programie społecznym "Sprawiedliwość”, w ramach którego realizowany jest projekt "Sprawiedliwe sądy”, o czym mówił minister kultury Piotr Gliński. Reforma sądownictwa - według rządu - ma usunąć z wymiaru sprawiedliwości "przewlekłe procesy, korupcję, bezkarność".

d2juprn

Amerykański lobbysta ma ukazać Polskę jako "równego i suwerennego państwa członkowskiego w UE”, tłumaczyć, że stanowisko rządu ws. uchodźców odzwierciedla poglądy większość społeczeństwa w Polsce, prostować kłamstwa o "polskim współudziale w Holocauśccie”. Materiały w języku angielskim mają docierać do mediów, urzędów, agencji rządowych i stowarzyszeń obywatelskich.

Strona PFN nadal nie jest dostępna w języku angielskim i nie została zaktualizowana, ponieważ w zakładce są zdjęcia dwóch członków zarządu zamiast trzech – we wrześniu do Macieja Świrskiego i Cezarego Jurkiewicza dołączył 29-letni Antoni Kolek (wcześniej zrezygnował Paweł Kozyra).

Kampania "Sprawiedliwe sądy” wywołała kontrowersje w wielu mediach i w środowisku sądowniczym, natomiast jest broniona przez rząd, Radę i zarząd fundacji. Ostatnio głośno było o rejsie dookoła świata, dzięki któremu Mateusz Kusznierewicz ma wkrótce promować Polskę za granicą. Partnerem projektu jest właśnie PFN.

d2juprn

Podziel się opinią

Share
d2juprn
d2juprn