Wieloryb w Bałtyku. Według naukowców to nie jednorazowy incydent

W lutym w Międzyzdrojach trzeba było ratować młodego humbaka, który zaplątał się w sieci rybackie. Niedawno, w okolicach Śmiałej, znów zaobserwowano wieloryba, który może być tym samym osobnikiem. Specjaliści podejrzewają, że wieloryb ten jest w trakcie rekonwalescencji.

Wieloryb w Polsce? Pojawiło się nagranie
Wieloryb w Polsce? Pojawiło się nagranie
Źródło zdjęć: © Facebook

26 lutego 2025 r. w Międzyzdrojach na wysokości przystani rybackiej zauważono młodego humbaka zaplątanego w sieci rybackie około 150 metrów od brzegu. W akcji ratunkowej uczestniczyli ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), WOPR, pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego oraz wolontariusze z Fundacji WWF Polska. Po kilku godzinach udało się go uwolnić i wieloryb odpłynął w stronę otwartego morza.

Świadkowie zdarzenia relacjonowali, że po uwolnieniu humbak wydawał entuzjastyczne dźwięki niczym podziękowania, a zgromadzeni na plaży mieszkańcy i turyści nagrodzili ratowników gromkimi brawami.

Wieloryb zabłądził i trafił do Bałtyku?

Kilka tygodni po tym wydarzeniu, w rejonie Śmiałej, zaobserwowano wieloryba. 3 kwietnia wypatrzyli go uczestnicy rejsu wędkarskiego. Zwrócili uwagę na charakterystyczną fontannę wody wypuszczaną przez zwierzę.

Według eksperta z dziedziny biologii z Uniwersytetu Gdańskiego dra hab. Jacka Kowalskiego pojawienie się wielorybów w polskich wodach Bałtyku jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, ale do takich sytuacji dochodziło już w przeszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WIDEO

Tragedia pod Zamościem. Pociąg rozerwał auto na pół

Ekspert podejrzewa, że może to być humbak długopłetwiec oceaniczny. A obserwacja tego samego osobnika w różnych częściach Bałtyku może sugerować, że zwierzę jest w trakcie rekonwalescencji po wcześniejszych trudnościach, takich jak wspominane wcześniej zaplątanie w sieci.

Jednocześnie specjalista z Uniwersytetu Gdańskiego dodaje, że zmiany klimatyczne wpływają na migracje tych ssaków, zmuszając je do poszukiwania nowych szlaków.

Znaczenie ochrony środowiska morskiego

Jak dodaje dr Kowalski, incydenty z udziałem wielorybów w polskich wodach Bałtyku sprawiają, że konieczne jest zwiększenie działań na rzecz ochrony środowiska morskiego. Naukowiec mówi o potrzebie szkoleń służb ratunkowych, organizacji ekologicznych oraz lokalnych społeczności, jak postępować w sytuacjach jak m.in. ta z lutego.

Jak zaznacza ekspert, do podobnych zjawisk może dochodzić także w przyszłości.

Wieloryby wpływają bowiem do nas przez cieśniny duńskie, ale ze względu na małe zasolenie i płytkość tych wód mają trudności z powrotem na pełne morze.

Joanna Zajchowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wielorybnagraniebałtyk

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)